Hekimce - Örnek Doktor Profil Resmi

Uzm. Dr. Lütfiye Açık

Nöroloji

2 Soru Soruldu
%50 Cevaplandı
Soru Cevaplar
FK
Figen Koyuncu
Hocam kusura bakmayın rahatsız ediyorum sizi fakat sormak istediğim bir şey var.Bende son 3 yıldır konuşma bozukluğu( konuşurken kelime bulamama ve cümle kuramama kelimeyi tam söyleyememe anı duraksama),yazı ve mesaj yazarken sesli kitap okurken kelimelerin ıcindeki harfleri karıştırma, algılama güçlüğü, hafıza ve düşünmede bozukluk, kollarda ve bacaklarda uyuşma(çok sık), ani şaşılık, yüzün sağ tarafında kayma var bunun için nörolojiye gittiğimde ilaçlı mr ve eeg istedi eeg normal çıktı falan mrda Sağda kaudat nukleus lateral komşuluğunda yaklaşık 4 mm boyutunda gliozis ile sınırlı nodüler intensite değişikliği mevcuttur(sekel değişiklik?). Yaşadığım problemler bununla alakalı olabilir mi?Tümör olma ihtimali var mı? Yaş 25 Boy 1.60 kilo 65
Cevabı gör ▼

Cevap:

FG
Fatih Güney
Hocam ben tremor baş ağrısı unutkanlık şikayeti ile norolojiye başvurdum ilaçlı mr çekildi sonucunda şöyle yazıyor Mezensefalon sol posterior düzleminde boyutları yaklaşık 12x7 mm boyutunda ölçülen T2 hiperintens sinyal özelliğinde T1 sekanslarda da yüksek sinyalli alınan postkontrast serilerde anlamlı kontrastlanmanın izlenmediği yüksek proteinöz içerikli lezyon mevcuttur.Bulgular epidermoid ya da nöroenterik kistler açısından anlamlı olabilir. Hastanın MRG ile takibinin devamı önerilir. Nedir bu kotü bişeymi bakıp değerlendirirseniz sevinirim.
Cevabı gör ▼

Cevap:

merhabalar Fatih bey,

Bu rapor, beynin belirli bir bölgesindeki küçük bir lezyon olduğunu ve genellikle benign (iyi huylu) bir epidermoid veya nöroenterik kist olduğunu gösteriyor. Bu tür lezyonlar genellikle ciddi bir durum değildir, ancak uzman bir nörolog tarafından değerlendirilmeli ve gerekli takip planı belirlenmelidir. 

 

sağlıklı günler dilerim.