Hekimce - Örnek Doktor Profil Resmi

Uzm. Dr. AYTEN AKSOY

Üroloji

3 Soru Soruldu
%33 Cevaplandı
Soru Cevaplar
SB
Selim B
Hocam merhabalar ben 23 yaşındayım penisimde aşağı ve hafif sağa doğru eğrilik mevcut ve beni görsel anlamda rahatsız ediyor. Aşağı doğru olan eğrilik biraz fazla ve bunu kafama takıyorum. Sizce ne yapmalıyım?
Cevabı gör ▼

Cevap:

MC
Mert Can
Hocam merhaba, ben 21 yaşında sporcuyum. Geçtiğimiz aylarda cinsel yolla bulaşabilecekler hastalıklar için tam detaylı bir test oldum ve test sonucunda bir şey çıktı bu da idrar da yanmaya sebep oluyordu. Sonrasında bir ilaç kullandım yanma geçmedi sonrasında gidip devlet hastanesinde tekrar test oldum *Üreme olmadı* çıktı sonuç doktor bir şeyin olmadığını söyledi. Sol kasığımın üstü leğen kemiğimin kaşığıma doğru olan tarafında da germe yaptığımda veya yatakta dönerken kalkarken ağrı oluyor ultrasona girdim fıtık yok dendi yumurtalıklarıma bakıldı bir şey yok dendi. Şuan hala idrar da yanma devam ediyor ve sol leğen kemiğimin içeri doğru kısmında dediğim gibi bir ağrı var. Bana bi akıl verirseniz çok sevinirim. Ne olabilir sizce? Olduğum test sonucuna buradan bakabilirsiniz: https://i.hizliresim.com/qn8aph0.jpeg
Cevabı gör ▼

Cevap:

AcY
Ahmet can Yüce
Merhabalar ben 23 yaşındayım İzmire yeni geldim ve bende Bozyaka eğitim araştırma hastanesinde sol varikosel tespit ettiler ve ultrason sonucum Bulgular Her iki testis skrotum içinde olup normal büyüklüktedir. Testis internal ekosu homojen olup kitle içermemektedir. Bilateral testis içi vaskülarizasyon olağan görünümdedir. Her iki epididim boyut ve ekojenitesi normaldir. Solda pampiniform pleksus ven çapları artmış olup;.skrotumu dolduran ve en geniş yerinde çapı 3,7 mm ölçülen multipl tortioze görünümlü variköz venler izlenmektedir. Bu yapılar içinde valsalva ile kontinü reflü akımları izlenmiştir. Sağda ven çapları en geniş yerinde 1,5 mm dir. Buda sperm sonucum İşlem Adı Değer Referans Aralığı Sperm Sayısı 40,000,000 20-25 LÖKOSİT Mikroskobi Viskozit AKICI Meni Miktarı 4 ml 60.dk Hareketli %70 ALKALİ pH 60.dk Az Hareketli %10 60.dk Ölü %20 bana ameliyat gerektirmediğini söylediler ama biraz araştırdım testiste atrofi yapabileceğini duydum bu hemen 1 yıl 2 yılda olabilecek bir durum mu yani ameliyat gerektirmiyor ama atrofi hemen olur mu ne kadar sürede olur bu konuyu merak ettim tarafınızdan bilgi almak istedim şimdiden teşekkür ederim
Cevabı gör ▼

Cevap:

Merhaba Ahmet Bey,

Sol varikosel tanısı konulmuş durumda ve ultrason sonucuna göre solda variköz venlerde genişleme ve reflü tespit edilmiş. Ancak, testislerin normal büyüklükte olduğu, internal ekolarının homojen olduğu, kitle içermediği, vaskülarizasyonun normal göründüğü ve epididimlerin boyut ve ekojenitesinin normal olduğu belirtilmiş. Sperm sonuçlarınızda ise sperm sayısı, hareketlilik ve morfoloji açısından genel olarak normal değerler görünmektedir.

Varikosel tedavisi genellikle semptomlara veya kısırlık gibi komplikasyonlara neden olduğunda veya hastanın semptomları rahatsızlık verici ise düşünülür. Ancak, testislerde atrofi gibi komplikasyonlar gelişme riski de vardır. Atrofi, testislerin boyutunda ve işlevinde azalma anlamına gelir.

Ameliyat gerekliliği ve zamanlaması kişinin semptomlarına, kısırlık durumuna ve testislerdeki değişikliklere bağlı olabilir. Atrofi genellikle uzun bir süreçtir ve hemen oluşmaz. Ancak, atrofi riski olan varikosel vakalarında ameliyat önerilebilir, çünkü bu komplikasyonlar zamanla ilerleyebilir ve ciddi sonuçlara yol açabilir.

Bu nedenle, varikosel tedavisi konusunda doktorunuzun önerilerini dikkate almanız önemlidir. Eğer semptomlarınız veya kısırlık gibi sorunlarınız varsa veya atrofi riski hakkında endişeleriniz varsa, doktorunuzla daha ayrıntılı bir şekilde konuşmanız ve ameliyatın sizin için uygun olup olmadığını belirlemeniz önerilir.