1. Anasayfa
  2. Çalışma Ortamı ve Sağlık
  3. İŞYERİNDE HUZURU YAKALAMANIN YOLLARI

İŞYERİNDE HUZURU YAKALAMANIN YOLLARI

Bu yazı 31 Temmuz 2008, Perşembe tarihinde yayınlandı ve 2384 defa okundu

İŞYERİNDE HUZURU YAKALAMANIN YOLLARI

İşyerinde huzurlu ve stresten uzak çalışmanın yolları var. New Sicentist dergisi, bunun için şaşırtıcı önerilerde bulundu.

Dünyanın çeşitli yerlerinde yapılan araştırmaların sonucuna göre huzurlu bir iş günü için fazla sosyal olmamak, iş arkadaşlarına yakın oturmak ve ofise kuş götürmek gerekiyor… ‘New Scientist’ dergisinin stressiz bir iş günü için çalışan insanlara verdiği ilk tavsiye iş yerinde ‘çok fazla’ sosyal olmamak.

Binlerce çalışan üzerinde yapılan bir araştırma iş arkadaşlarından gelen manevi destek ve patronlardan gelen olumlu eleştirilerin kişilerin stres seviyelerini düşürdüğünü gösterirken California Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırma çalışırken dış dünyayla çok fazla ilgilenmenin çalışanların stresli bir gün geçirmesine neden olduğunu ortaya koydu.

İş yerinde huzurlu bir gün geçirmek isteyenler için verilen bir başka tavsiye ise kişinin herkesten izole bir şekilde çalışmak yerine iş arkadaşlarını görebildiği bir mesafede çalışması. Kariyer merdiveninde alt basamaklarda olanların daha çok stresli olduğunu söyleyen anket sonuçları kariyer hedefinin iyi belirlenerek o yönde yol almanın kişinin stresini azalttığını ortaya koydu.

Anket sonuçlarına göre evine gittiğinde cep telefonunu kapatan çalışanlar iş yaşamında daha mutlu. Ayrıca imkanı olanların öğlen arasında şekerleme yapması stresi azaltmanın bir başka yolu olarak karşımıza çıkıyor. Ofiste çalışanları rahatlatan bir başka faktörün de iş yerlerinde beslenen evcil hayvanlar olduğu ortaya çıktı. Balık, kuş gibi hayvanlarla ilgilenen çalışanlarının yaratıcılıklarının arttığı anketlerin ortaya koyduğu bir başka sonuç.

Bu içerik için henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.