1. Anasayfa
  2. Beslenme
  3. Kurban Bayramı’nda fazla et tüketenler dikkat !

Kurban Bayramı’nda fazla et tüketenler dikkat !

Bu yazı 23 Ekim 2012, Salı tarihinde yayınlandı ve 625 defa okundu

Kurban Bayramı’nda fazla et tüketenler dikkat !

Et Yüzünden Hastalanmamak İçin 10 Öneri

Kurban Bayramı et yeme açısından biraz ölçünün kaçırıldığı günlere dönüşüyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilem İrkin, Kurban Bayramı’nda özellikle de kısıtlı et tüketmesi gereken kalp, yüksek tansiyon ve şeker hastalarını günde iki köfteyi geçmeyecek kadar yağsız et tüketmeleri konusunda uyarırken, günlük et tüketimi fazla kişilere de bayram için sağlıklarını koruyacak 10 öneride bulunuyor.

Günlük hayatımızda her şeyde olduğu gibi et tüketiminde de abartıya kaçmamak gerekiyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilem İrkin, et ve tatlı tüketiminin çok fazla olduğu Kurban Bayramı’nda et tüketiminin vücuda verdiği başlıca zararları şöyle özetliyor: “Fazla et yemekten dolayı kan kolesterol değerleri artıyor. Protein alımına bağlı olarak ürik asit değerlerinde artış gözlenebiliyor. Özellikle kalp damar hastaları ve gut hastaları bu durumdan daha çok etkileniyor.”

Et Yeyin, Ama Sağlığınızdan Da Olmayın!

Et yemek ve pişirmekten kaynaklanan zararlı etkileri azaltmak için bizlere de bazı görevler düşüyor. Kalp, hipertansiyon, şeker gibi hastalıkları olanların yanı sıra sağlıklı kişilerin de sağlıklarını kaybetmemeleri için başlıca 10 öneride bulunan Beslenme Uzmanı Dilem İrkin, bu önerilerini şöyle sıralıyor:

1-Kolesterolü yüksek hastalar bayram döneminde sınırlı miktarda et tüketmelidir. Bayram boyunca bir günde doyumluk değil tadımlık olacak miktarda ve etin yağsız kısmından ızgara ya da fırında pişirilmiş olarak 60 gramı geçmeyecek miktarda et tüketilebilir.

2- Yanında mutlaka sebze yemeği ya da salata tüketmeye özen gösterilmelidir.

3- Yeni kesilmiş et en az bir gün dinlendirilmelidir. Eğer hemen tüketilecek olursa et sert ve lezzetsiz olacaktır. Bu da sindirim açısından zararlıdır. Bu nedenle eti bir gün beklettikten sonra zeytinyağı, soğan suyu, süt, kekik, karabiber karışımı baharatlarda bir gece bekletilerek tüketilmelidir.

4-Etin yağlı kısımları ve sakatatlardan mümkün olduğunca kaçınmak gerekir.

5- Mangalda pişirilen etler kanserojen risk taşımaktadır. Eğer mangalda pişirilmek isteniyorsa etin ateşten en az 15 cm uzak olmasına dikkat edilmeli ve ateşin alevli değil kor halinde olmasına dikkat edilmelidir.

6- Etin iç kısmının iyi pişmiş olmasına dikkat edilmelidir. Çiğ et de sağlık açısından sakıncalıdır.

7- Menopozda en büyük risk osteoporoz dediğimiz kemik erimesidir. Fazla et tüketimi kalsiyumun kullanımını azaltarak, kemiklerin kalsiyum kalitesini bozmaktadır.

8- Menopozla birlikte östrojen hormonunun azalmasıyla göbek yağlanmasında artış olmakta bu da kalp damar hastalığı riskini ve kolesterolü artırmaktadır. Bu nedenle et tüketimine dikkat edilmelidir. Haftada iki günü geçmemek kaydıyla ve etin yağsız kısmından tüketilebilir.

9- Etin arkasından çay ve kahve tüketimi demir bağlanmasını bozmakta ve demir alımını azaltarak uzun vadede kansızlığa neden olabilmektedir. Bu nedenle çay ve kahve et yedikten en az bir saat sonra içilmelidir.

10- Demir tüketiminin verimli olması için etin yanında mutlaka sebze ve salata yenilmelidir.

Örnek Mönü:

Sabah

1 dilim (50 gr ) az yağlı beyaz peynir

2 dilim tam buğday ekmeği

Bol miktarda domates salatalık yeşillik

5-8 adet zeytin

Öğle

1 kase çorba (krema ve et suyu tableti kullanılmamalı)

Zeytinyağlı sebze yemeği

Yarım yağlı yoğurt

1-2 dilim tam buğday ekmeği

Ara

2 porsiyon meyve

Akşam

Izgara ya da buğulama balık, salata, 1-2 dilim tam buğday ekmeği

Ya da

Kurubaklagil yemeği

Az yağlı yoğurt

1-2 dilim tam buğday ekmeği

Bu içerik için henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.