1. Anasayfa
  2. Sağlık ve Güzellik
  3. Kuru saçlar için öneriler

Kuru saçlar için öneriler

Bu yazı 24 Ağustos 2016, Çarşamba tarihinde yayınlandı ve 849 defa okundu

Kuru saçlar için öneriler

Kuru saçlar için bakım önerileri bu yazıda.

Saç bakımının sebeplerini bir önceki yazımda dile getirmiştim. Saçımızla ilgili sorunları tespit edip çözmeye başladıktan sonra aşağıdaki önerileri saçlarınızda uygulayabilirsiniz.

Öncelikle belirtmek gerekiyor ki saç için şampuan seçimi çok önemlidir. Şampuan değil de sabun kullanıyor olabilirsiniz. Her ne şekilde kozmetik ürün kullanırsanız kullanın saç tipinize uygun olduğundan emin olun. Sabun seçerken parfümsüz ve renklendiricisiz olmasına, doğal içerikli olmasına dikkat edin. Şampuan seçerken ise saçınıza uygun bitki veya vitamin destekli ürünleri tercih etmeniz en doğrusu olacaktır.

Her tip saç için uygulanması gereken bir öneriyi de başa yazarak bakım önerilerine geçebiliriz.

Yapmanız gereken evde yapılmış ya da güvenilir bir markanın elma sirkesini bulundurmak. Pek çok kişinin bildiği bir uygulama, ama olmazsa olmaz.

500ml su içerisine(yaklaşık olarak bir çay bardağının dörtte biri kadar elma sirkesi koyup çalkalayın. Bu suyu banyo sırasında saçlarınız için son durulama suyu olarak kullanın. Saçlarınızı parlatacak ve yumuşatacaktır. Aynı zamanda saç diplerini zararlı bakteri ve mantarlardan arındıracaktır.

Kuru Saçlar İçin

Saçlarınız kuru ise nem ve yağ dengesinin sağlanmasına ihtiyaç var demektir. Argan yağı, tatlı badem yağı, susam yağı, buğday yağı, jojoba yağı, ceviz yağı gibi nemlendirici etkisi fazla olan, E vitamini içeren bitkisel yağlardan faydalanabilirsiniz.

Malzemeler

50ml susam yağı

50ml buğday yağı

20ml jojoba yağı

10ml keten tohumu yağı

10ml çörekotu tohumu yağı

10ml üzüm çekirdeği yağı

2 ampül E vitamini

1000mglık 1 kapsül omega 3

Bir tatlı kaşığı bal

1 çay kaşığı katı Hindistan cevizi yağı

Yapılışı

Öncelikle bal ve Hindistan cevizi yağı hariç tüm yağları bir şişede karıştırın. İçerisine omega-3 softjeli delerek akıtın ve E vitaminlerini koyun, tekrar karıştırın. Bu karışım bir köşenizde hazır bulunsun. Haftada 2 defa temiz ve hafif nemli saça uygulanmak üzere aşağıdaki uygulamayı yapın

Uygulanışı:

1 yemek kaşığı yağ(saçlarınızın yapısı, kafa ölçüleriniz bu oranda değişikliklere neden olabilir. Uygulanacak yüzeye göre yağ oranını siz ayarlayabilirsiniz.) bir kâseye konur. 1 tatlı kaşığı bal ve 1 çay kaşığı hindistan cevizi yağı içerisine eklenir ve karıştırılır. Saç diplerine iyice yedirilir. 45dk beklenir ve bir defa yıkanır. 


Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Uzm. Senem Dinç

Bu içerik için henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.