1. Anasayfa
  2. Kanser
  3. Madde Madde Kanseri Tetikleyen Faktörler

Madde Madde Kanseri Tetikleyen Faktörler

Bu yazı 24 Temmuz 2014, Perşembe tarihinde yayınlandı ve 1616 defa okundu

Madde Madde Kanseri Tetikleyen Faktörler

Kanser; içinde bulunduğumuz yüzyılın kaçınılmaz ve çoğu kez maalesef çaresiz hastalığı olarak karşımıza çıkıyor. Kanser hastalığına yakalananları zorlu bir süreç bekliyor.

Madde Madde Kanseri Tetikleyen Faktörler

   Teknolojinin gelişmesi ve insani duyarsızlıkların da etkisi ile çevrenin kirlenmesi, ekolojik dengeye zarar verilmesi, gıdaların genetiği ile oynanması, hormon yüklü olmaları ve radyasyonun fazlalığı gibi birçok sebep kanseri tetikliyor.

   Kansere neden olan etmenleri genel olarak şöyle sıralayabiliriz:

·         Genetik Faktörler

·         GDO’lu ve hormonlu gıdalar

·         Hava kirliliği

·         X-Ray ışınları

·         Radyasyon

·         Yanlış beslenme

·         Hazır gıdaların tüketimi

·         Aşırı kırmızı et tüketimi

·         Benzin, asbest gibi bazı zararlı kimyevi maddeler

·         Sigara ve alkol tüketimi

·         Uzun süre güneş ışığına maruz kalma

·         Çeşitli virüsler

·         Fazla kilo

·         Yeterli hareket etmeme

   Kansere sebep olan bir diğer etmen ise serbest radikallerdir. Daha doğru açıklamak gerekirse serbest radikaller her insanın vücudunda bulunan bir elektronunu kaybetmiş, bir oksijen atomu içeren moleküllerdir.  Kararsız yani reaktiftirler. Bu da onları sağlıklı hücrelere zarar vermelerine yol açar. Her insanın vücudunda bulunan serbest radikaller yukarıdaki faktörlerle artış gösterirler. Bu da daha fazla hücrenin zarar görmesi demektir. Serbest radikallerden korunmak içinse “antioksidan”lardan yardım almalıyız. Antioksidanlar serbest radikallerin kararsız yapısını giderir, hücrelere zarar vermesini önler. Örneğin üzüm, böğürtlen, yaban mersini, çörek otu, yeşil yapraklı sebzeler, ısırgan bitkisi, yeşil çay, buğday, badem, kuşburnu, elma, brokoli, domates gibi besinler antioksidan bileşenler taşır.  Bu bitkilerden bolca yararlanmak hem düzenli beslenmeyi destekler hem de kanser riskini azaltır.

 

İlgili aramalar;

Madde Madde Kanseri Tetikleyen Faktörler için (1) yorum yapılmış.

Rıza Volkan Gezgin

Rıza Volkan Gezgin 24 Ekim 2014, Cuma 17:34

Belirtilere katılıyorum bu belirtiler dışında; GDO'lu ürünler ve kişinin moral durumunu da bunu tetikliyor. Maddi sıkıntılar içerisinde olan ve Kimyasal ürünlerin üretiminde çalışan işçilerin de bu hastalıkla boğuştuğunu hatırlamak gerek.. Kaynak : http://cancerssymptoms.org/central-nervous-system-childhood-symptoms

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.