1. Anasayfa
  2. Hastalıklar
  3. Nükleer Tıp'ta 'Çığır' Açacak Gelişme

Nükleer Tıp'ta 'Çığır' Açacak Gelişme

Bu yazı 08 Ekim 2014, Çarşamba tarihinde yayınlandı ve 1205 defa okundu

Nükleer Tıp'ta 'Çığır' Açacak Gelişme

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Nükleer Tıp Anabilim Dalı Sklotron ve Pet Görüntüleme Merkezi'nin temeli Rektör Prof. Dr. Erkan İbiş tarafından atıldı.

Gelecek yıl hizmete girecek merkezle Türkiye'de ilk kez üretilecek kısa yarı ömürlü radyoaktif maddeler, kanser tümörlerinin daha erken dönemde tespit edilmesini sağlayacak. İbiş, "Bu proje, tüm kamuözel kuruluşlar ile üniversite hastanelerine hizmet vermeyi ve ortak eğitimi amaçlamaktadır.

Kalkınma Bakanlığının desteklediği proje, 25 milyon TL'nin üzerinde bir yatırımla gerçekleşiyor ve bir yıl içerisinde hizmete girecek" dedi. Merkez sayesinde, nöroloji, kanser ve kalp hastalıkları başta birçok hastalığın teşhis ve tedavisinde kullanılan radyoaktif maddeler için devam eden yurtdışı bağımlılığının önüne geçilecek.

ZAMAN KAYBINI ÖNLEYECEK Kardiyoloji, nöroloji, beyin cerrahi ve onkoloji alanında kullanılan radyoaktif maddelerin üretilmesiyle yurt dışında yapılması zorunlu eylemlerin ülkemizde yapılması gerçekleşecek. Prosedürler nedeniyle hastanın kaybettiği zamanın minimuma indirilmesi sağlanacak.

İlgili aramalar;

Bu içerik için henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.