1. Anasayfa
  2. Çocuk - Bebek Sağlığı, Sağlıklı Yaşam
  3. Okul Kantin Denetimleri Başladı

Okul Kantin Denetimleri Başladı

Bu yazı 27 Ekim 2014, Pazartesi tarihinde yayınlandı ve 1121 defa okundu

Okul Kantin Denetimleri Başladı

İstanbul Başakşehir Belediyesi eğitim kurumları kantinlerini ve okul çevrelerinde gıda satışı yapan işyerlerinin denetimlerine başladı.

Başakşehir Belediyesi Sağlık İşleri ve Zabıta Müdürlüğü'nün ortaklaşa gerçekleştirdiği çalışmada, okul kantinlerinin ortamının, çalışan personellerin hijyen kurallarına uygunlukları ve satışı yapılan gıda maddelerinin standartlara uygunlukları denetleniyor.

Okulların açılışından itibaren 15 kantin denetlendi Okulların açılmasıyla öğrencilerin sağlığını tehdit edecek unsurların oluşmasını önlemek amacıyla yapılan çalışmalarda ilçede bulunan 15 okul kantini denetlendi. Kasım ayının ortasında bitmesi planlanan denetimler de dengesiz beslenmeye ve şişmanlığa (obezite) sebep olabilecek yiyecekler, enerji yoğunluğu yüksek ancak besin değeri düşük olan enerji içecekleri, gazlı, aromalı içecekler, kızartma ve cipsler vb. yiyeceklerin satışının yapılmasına izin verilmiyor. Bu tür yiyecek madde satışı yapılan kantinlere ise cezai işlem yapılıyor.

Sağlık Bakanlığı'nın ön görmüş olduğu hususlarda denetimlerini yapan Başakşehir Belediyesi, eğitim kurumlarını, işletme alt yapısı, personel hijyeni, gıda hijyeni ve muhafaza hususları gibi konularda da sıkı denetim uyguluyor.

 

 'Denetimlerimiz yıl içinde devam edecek'

Başakşehir Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü Veteriner Hekimi Z. Ataner Bozkurtlar yapılan denetimlerin artarak devam edeceğini belirti. Bozkurtlar, "İlçemizdeki bütün kantinlerde denetimler yapıyoruz. Okulların açılmasıyla birlikte bu denetimlere başlıyoruz. Yıl içinde de kurumlarda rutin kontrollerimizi devam ettireceğiz." açıklamasında bulundu.

Bu içerik için henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.