1. Anasayfa
  2. Sigara
  3. Sigarayı Bırakırken Yaşanabilecek Sorunlar

Sigarayı Bırakırken Yaşanabilecek Sorunlar

Bu yazı 22 Kasım 2003, Cumartesi tarihinde yayınlandı ve 2536 defa okundu

Sigarayı Bırakırken Yaşanabilecek Sorunlar

Sigarayı bıraktıktan hemen sonra, kendinizi her zamankinden daha sinirli, aç, yorgun, huzursuz ve tahammülsüz hissedebilirsiniz. Sigara içmek için şiddetli istekler duyabilirsiniz. Ayrıca uyumada zorluk çekebilir ve öksürmede, bir artma fark edebilirsiniz.

Nikotinin kesilme şikayetleri, vücuslun nikotinden temizlenmesinin bir sonucudur. Nikotinin çoğu, 2 ya da 3 gün içinde temizlenir, ancak bedeninizin nikotin isteği haftalarca sürebilir.

İştahınızda bir artış ya da tat ve koku alma duyularınızda iyileşme hissedebilirsiniz. Dolaylı olarak bu, kilo almayla sonuçlanabilir. Sigarayı bırakmak, otomatik olarak kilo alacaksınız anlamına gelmez, ayrıca makul ve geçici kilo alma, sağlığınızı tehdit eden bir şeyden kurtulmak, özellikle kanser olma, kalp ya da akciğer hastalığına yakalanma şansını azaltmak için ödenmesi gereken bir bedeldir. Aşın kilo almadan korunmak için birtakım ipuçları şunlardır:

-Her yemekten önce bir bardak su için

-Dikkatli bir şekilde, iyi dengelenmiş menüler hazırlayın ve kalorileri sayın.

-Düşük kalorili içecekler dahil olmak üzere önceden yiyeceğiniz düşük kalorili ve az yağlı yiyecekleri hazırlayın.

-Eğer ağız zevki bir sorun haline geliyorsa, şekersiz sakız çiğneyin ya da havuç turşu, çekirdek ya da kereviz gibi atıştırmalık yiyecekler yiyin.

-Her hafta tartılın ve düzenli olarak egzersiz yapın.

İyileşme sürecinizde kabızlık çekerseniz, diyetinize çiğ sebzeler gibi çok selülozlu yiyecekler ekleyin.

Gerilim ve sinirlilik, genel sigarayı kesme şikayetleridir. Uygun gevşeme tekniklerini öğrenin. Yürüyüş yapın, duş alın ya da banyo köpüğü dolu küvete girin. Sanki sigarayı içinize çekiyormuş gibi derin ve yavaş nefes alın ve bu işlemi birkaç kez tekrarlayın.

Unutmayın: başaramazsanız, yeniden deneyin.

Bu içerik için henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.