1. Anasayfa
  2. Böbrekler ve İdrar Yolları, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Yaz Sorunları
  3. Su içmemek böbrek kaybına sebep

Su içmemek böbrek kaybına sebep

Bu yazı 12 Temmuz 2016, Salı tarihinde yayınlandı ve 1037 defa okundu

Su içmemek böbrek kaybına sebep

Sıcakların artması ile su ihtiyacı da orantılı olarak artıyor. Artan bu su ihtiyacı karşılanmaz ise sadece böbreklerin değil tüm organların zarar görebileceğine dikkat çeken Op. Dr. Egemen İşgören su ihtiyacı ve suyun faydaları hakkında açıklamalarda bulundu.

Yaz aylarında yaşanan aşırı sıcaklar nedeniyle vücutta sıvı kayıpları görülebiliyor. Ağız kuruluğu, baş dönmesi ve idrar renginde koyulaşma, vücudun susuz kalmasının ilk belirtileri olarak karşımıza çıkıyor. Tüm iç organların sağlığını olumsuz etkileyen susuzluk, böbrek hastalıklarına da davetiye çıkarıyor.

Üroloji Uzmanı Op. Dr. Egemen İşgören, vücudun termostatı olarak görülen suyun yetersiz tüketilmesi halinde, böbrek dahil pek çok organın fonksiyonunu olumsuz etkilediğini vurguladı. Sıvı kayıpları konusunda bilinçli olmanın ve sıcak havada pratik önlemler almanın yazın sağlıklı kalmaya yardımcı olduğunu bildiren İşgören, suyun faydaları konusunda bilgiler verdi. İşte o bilgiler:

SU EKSİKLİĞİ CİDDİ RAHATSIZLIKLARA NEDEN OLABİLİR

Vücudumuzun yaklaşık yüzde 60-70'ini su oluşturmaktadır. Toplam sıvı miktarındaki yüzde 1'lik bile değişiklik kendini susama ile gösterirken, daha fazla kayıp ise ciddi rahatsızlıklara yol açabilmektedir. Vücuttaki bütün sistemler, organlar ve hücreler yeterli su olmadan fonksiyonlarını sürdüremez. Su derideki gözeneklerden buharlaşarak vücut ısısının düzenlenmesine katkıda bulunur. Su; hücrelerin ihtiyacı olan mineral, vitamin, protein, karbonhidrat, yağ gibi besin maddelerini ve hormonları ihtiyacı olan hücrelere, dokulara ve organlara ulaştırır. Metabolik faaliyetler sonucu ortaya çıkan atık maddeleri boşaltım organlarına taşır. Tüm bunlara ek olarak kanın hacmini dengeler ve besinlerin sindirimine yardımcı olur. Yaz aylarında yeterli sıvı tüketilmediği takdirde; kas spazmları, bulantı, yorgunluk hissi, göz pınarlarının kuruması, cilt esnekliğinin kaybolması, kabızlık gibi belirtiler ortaya çıkabilmektedir. Sıvı kaybının düzeyine göre hissedilen şikayetler değişiklik gösterir.

YETERLİ SU TÜKETMEK KANSERDEN BİLE KORUYOR

Düzenli ve yeterli miktarda tüketilen su, sırt ve eklem ağrılarını yüzde 80, bağırsak kanseri riskini yüzde 45 ve meme kanseri riskini yüzde 79, mesane kanseri riskini de yüzde 50 oranında azaltır. Normal vücut fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için sıvı alımı ve sıvı kaybının belirli bir dengede olması gerekmektedir. Çünkü bu denge bozulduğunda sağlık sorunları ortaya çıkmaya başlar. Yemek yemeden 4 hafta yaşanabilirken susuz sadece 3-4 gün dayanılabilir.

SICAK HAVALARDA SIVI KAYBINI AZALTMAK İÇİN ÖNERİLER

·         Çok gerekli değilse 11.00-16.00 saatleri arasında sokağa çıkmayın 

·         Özellikle sıcak günlerde açık renk, bol, pamuklu kıyafetler giyin

·         Güneş altında spor yapmayın 

·         Bol su, ayran, soda veya sporcu içecekleri için 

·         Meyve, sebze ve salata yiyin

·         Alkol tüketimini dengede tutun

·         Kahve ve çay tüketimini sınırlayın

·         Günlük 2,5-3 litre su için.

SAĞLIĞINIZI KORUMAK İÇİN AŞIRI SIVI TÜKETİMİNDEN DE KAÇININ

Yeterli su tüketimi ne kadar önemliyse çok fazla su tüketmek de tehlikelidir. Fazla su tüketildiği zaman, böbreğin işlev kapasitesi aşılabilir ve olumsuz etkilenmesi de söz konusu olabilir. Fazla su tüketimi sonucu kandaki sodyum ve elektrolit seviyelerinin aniden düşmesi; beyin ödemi, bulantı, kusma, halsizlik ve bilinç değişikliklerine yol açabilir. Önlem alınmadığı takdirde hayati risk taşıyan hastalıklara hatta ölüme bile neden olabilir. Her bireyin günlük su ihtiyacı farklıdır. Bir uzmana danışıp; kronik hastalıklar, hamilelik, yaş ve cinsiyet faktörleri göz önünde bulundurularak günlük su ihtiyacı belirlenebilir.

Kaynak:CHA

Bu içerik için henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.