1. Anasayfa
  2. Kadın Sağlığı
  3. Türk Kadını Mutsuz!

Türk Kadını Mutsuz!

Bu yazı 03 Ağustos 2008, Pazar tarihinde yayınlandı ve 965 defa okundu

Türk Kadını Mutsuz!

Bir araştırma merkezinin 7 il, 23 ilçe ve 37 kırsal yerleşim biriminde 18 yaş üstü 1044 evli ve bekar kadınla yapılan araştırmada katılımcıların yüzde 42.4 ü "mutsuz" olduklarını belirtti.

Kamuoyu Araştırmaları Merkezi nin (KAMOY) yaptığı araştırmada, "mutlu musunuz?" sorusuna, katılımcıların yüzde 42.4 ü "hayır", yüzde 31.6 sı "evet" yanıtını verirken, yüzde 26 sı ise soruyu cevapsız bıraktı.

Katılımcıların yüzde 64 si en önemli sorununun "geçim sıkıntısı" olduğunu dile getirdi. Kadınlar, diğer sorunlarını ise şöyle sıraladılar:

-Ev ve çocuklarının anlayışsızlığı,

-Yorgunluk,

-Şiddet,

-Bazı çağdaş ev eşyalarından yoksunluk,

-Eğitim eksikliği,

-Sokakta ve iş yerlerinde taciz,

-Toplumu yönetenlerin erkek ağırlıklı olması/ayrımcılık,

-Güvensizlik,

-Çeşitli sağlık sorunları,

-Ekonomik bağımlılık.

Geçim sıkıntısından sonra, temel 10 sorun olarak belirtilen bu sıralamadaki unsurların dışında kadınların diğer yakınmaları "istediği gibi yaşayamamak", "güzel bir tatil yapamamak", "eşlerin başka kadınlarla birlikteliği", "güzel olamamak" ve "giyim-kuşam" olarak sıralandı.

Araştırmaya katılanlar, "Gelecekten umutlu musunuz?" sorusuna da yüzde 40.6 oranında "hayır", yüzde 33.7 oranında "evet" karşılığını verdi.Araştırmada, kadınlara sorulan 3 seçenek doğrultusunda kendilerini nasıl tanımladıkları soruldu. Bu seçenekler doğrultusunda katılımcıların yüzde 42 si kendini "sorunlu bir kadın", yüzde 26.2 si ise "çağdaş ve mutlu bir kadın" olarak tanımladı.

Anketörler, ilk iki seçenek doğrultusunda görüş bildirmeyenlerden "kendilerine özgü bir tanımlama" istediler. Bu seçenek için verilen ilginç cevaplardan bazıları şöyle belirlendi:

-Ağır işçiyim,

-Ne olduğumu ben de bilmiyorum,

-Köle,

-Şu ellerime bakın siz karar verin,

-Hasta, yorgun ve perişan bir insan müsveddesi,

-Hizmetçi,

-Delirmek üzere olan bir zavallı,

-Günde 15-16 saat ayakta duran bir canlı,

-Talihsiz bir kadın,

-Babasının evinde rahatlık batmış bir tip.

Katılımcılara yöneltilen "Tam sağlıklıyım diyebilir misiniz?" sorusuna, yüzde 50 oranında "hayır", yüzde 35.6 oranında "evet", yüzde 14.4 oranında ise "bilemiyorum" karşılıkları verildi.

Araştırmaya katılan kadınlara yöneltilen, "Türkiye de kadına değer veriliyor mu?" sorusuna, yüzde 60.2 oranında "hayır" yanıtı geldi.

Bu içerik için henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.