1. Anasayfa
  2. Kas - Kemik ve Eklemler, Beslenme, Vitaminler ve Mineraller, Sağlıklı Yaşam
  3. Vitamin D Olmadan Sağlıklı Kemikler Mümkün Değil

Vitamin D Olmadan Sağlıklı Kemikler Mümkün Değil

Bu yazı 30 Aralık 2015, Çarşamba tarihinde yayınlandı ve 1022 defa okundu

Vitamin D Olmadan Sağlıklı Kemikler Mümkün Değil

Yaşam kaynağımız güneşin bize sağladığı faydalar saymakla bitmez. Zararları ışınlara sahip olsa da ona ihtiyacımız olduğu şüphesiz. Özellikle D vitamini için en büyük kaynağımız. Zira sadece besinlerden alınan D vitaminin güneş olmadan bir faydası yok.

D vitamini nedir?

D vitamini; kalsiyum ve fosforun emilimiyle kemik ve dişlerin güçlenmesini sağlayan, özellikle çocukların gelişimi için gerekli bir vitamindir. Yağda erime özelliğine sahiptir. D vitamininin en önemli özelliği ise kalsiyum metabolizmasını denetlemek ve düzenlemektir.

D vitamininin faydaları ?

Bağışıklığın güçlenmesine yardımcı olur.

Bağırsakların düzenli çalışmasına destek verir.

Kas, cilt ve pankreas için yararlıdır.

Tiroit fonksiyonları ve normal kan pıhtılaşması için gereklidir.

Sinir sistemi ve bazı hormonları düzenler.

Gıdalardan da alınan D vitaminin bulunduğu besinler, karaciğer, balık, balık yağı, patates, yumurta, peynir, tereyağı, mantar ve fındık-ceviz gibi yağlı kuru yemişlerdir. Ancak bu besinler, tek başına D vitamini ihtiyacınızı karşılamaz. Vücudunuzun D vitamininden maksimum faydayı sağlayabilmesi için güneş ışığından yararlanın. Güneşteki ultraviyole ışınları, besinler yoluyla vücudumuza giren D vitaminini, derinin altında sentezler ve işlevsel hale getirir. Günde 15 dakika doğrudan güneş almayı ihmal etmeyin.

D vitamini eksikliği

Yetişkin kişilerde D vitamini yetersiz alınırsa 'osteomalazi' denilen kemik hastalığı görülebilir. Düzensiz beslenen ve güneşin yararlı ışınlarından yararlanamayan kadınlarda bu rahatsızlık görülür. Çocuklarda ise D vitamini eksikliği 'raşitizm' rahatsızlığına neden olur. D vitamini eksikliği güneşe çıkmayan kişilerde daha çok görülür. D vitamini eksikliği depresyon, kemik ve kas zayıflığının ortaya çıkmasına da neden olur. D vitamini fazlalığı D vitamini eksikliği gibi fazlalığı da görülebilir.

D vitamini fazlalığı;

Çocuklarda zihinsel ve fiziksel problemlere neden olabilir.

Zehirlenmeye yol açabilir.

Eklem ve yumuşak dokularda kireçlenme oluşabilir.

Günlük D vitamini ihtiyacı nedir?

Yetişkin, genç ve çocukların günlük D vitamini ihtiyacı 10 mcg'dır. 1 çay kaşığı balık yağında da 10 mcg D vitamini bulunur. Dengeli beslenilmiyorsa süt çocukluğu döneminde (0-2 yaş) 400 ünite D vitamini takviyesi yapılmalı. Bu yeterli değilse 6 yaşa kadar D vitamini takviyesine devam edilmelidir. 

Bu içerik için henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.