1. Anasayfa
  2. Hipertansiyon
  3. Yaşlılarda Yüksek Tansiyon Ve Felç

Yaşlılarda Yüksek Tansiyon Ve Felç

Bu yazı 19 Kasım 2005, Cumartesi tarihinde yayınlandı ve 1859 defa okundu

Yaşlılarda Yüksek Tansiyon Ve Felç

Yaşlılarda yüksek tansiyonu indirmenin, ölümle sonuçlanmayan felç riskini azaltabildiği saptandı. Araştırmada, orta derecede yüksek tansiyona sahip yaşlılarda, ATI-reseptör bloke eden, candesartan cilexetil etken maddesinin, inme riskini azaltabildiği belirlendi.

Yaşlılarda yüksek tansiyonun indirilmesiyle bilme ve kavramayla ilgili akıl sağlığının da kontrol altına alınabildiği biliniyor. İlk kez yüksek tansiyonun indirilmesiyle iki önemli riskin azaltılabildiğinin saptandığı bildirildi. Araştırmada, yüksek tansiyon ilacı kullanan yaşlılarda kontrol grubuna göre, öldürücü olmayan inme riskinin yüzde 28 azaldığı gözlendi. İlacın ayrıca şeker hastalığı riskini de yüzde 20 azaltabildiği belirlendi.

691 MİLYON KİŞİ

Dünya Sağlık Örgütü istatistiklerine göre, kalp hastalıkları ile ilgisi bulunan yüksek tansiyon hastalığı, dünyada 691 milyon insanda bulunuyor. 15 ayrı ülkede yaş ortalaması 70-89 olan 4937 yaşlı hasta üzerinde araştırma yapıldı ve söz konusu ilaçla tedavi gören deneklerin yüksek tansiyonlarının yeterli oranda inebildiği gözlendi. Araştırma raporu, Pragda ki Uluslararası ve Avrupa Yüksek Tansiyon Kuruluşu genel kurulunda açıklandı.

Bu içerik için henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.