1. Anasayfa
  2. Hastalık Belirtileri, Çocuk - Bebek Sağlığı, Sağlıklı Yaşam, Hastalıklar
  3. ‘Zorunlu Aşı’da Yargıtaydan Şok Karar

‘Zorunlu Aşı’da Yargıtaydan Şok Karar

Bu yazı 11 Mayıs 2016, Çarşamba tarihinde yayınlandı ve 982 defa okundu

‘Zorunlu Aşı’da Yargıtaydan Şok Karar

Yenidoğan her çocuğa uygulanan zorunlu aşıyı bebeklerine yaptırmak istemeyen aileyi, Yargıtay “Hak ihlali ortaya çıkar” diyerek haklı buldu

Yargıtay yeni doğmuş çocuklarına zorunlu aşıların yapılmasını istemeyen çifti haklı bularak tarihi aşı kararını verdi. Geçtiğimiz yıl 1.3 milyon bebeğin dünyaya geldiği Türkiye için alınan kararın emsal nitelikte olduğuna işaret ediliyor.

“ZORUNLU AŞI İSTEMİYORUZ”

 

Y.-A. U çiftinin, geçtiğimiz yıl 20 Şubat günü bir çocukları dünyaya geldi. Hastanede, bebeğe zorunlu aşıların yapılması gerektiği belirtildi. Ancak çift bu talebi geri çevirdi. Devreye Karabük Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğü girdi. Müdürlük, zorunlu aşıların yapılması gerektiğini, Çocuk Koruma Kanunu gereğibebek için gerekli sağlık tedbirlerinin uygulanması için aile mahkemesine başvurdu.

“AŞI YAPILSIN” KARARI

Karabük Aile Mahkemesi'nin kararında, aşıların önemi ile ilgili yapılan açıklama ve eğitimlere rağmen, anne-babaları tarafından aşı yapılmasına izin verilmeyen çocukların korumaya muhtaç çocuk olarak kabul edileceği belirtildi. Mahkeme kararı ile, bebeğe aşı yapılmasının yolu açıldı. Ancak aile bu kararı temyiz etti.

YARGITAYA TAŞINAN KARARA SON NOKTA

Davanın temyiz incelemesini Yargıtay 2. Hukuk Dairesi yaptı. Daire, kararında, Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) geçtiğimiz kasım ayında verdiği bir karara atıfta bulundu. AYM'nin alınan kararında, benzer bir durum yaşayan aile haklı bulunmuş, zorla aşı yapılması hak ihlali olarak değerlendirilmişti.

YARGITAY: AYM'NİN KARARI AÇIK

Yargıtay kararında da, AYM'nin verdiği karar ortada olmasına karşın yerel mahkemenin başka türlü karar vermesinin olanaklı olmadığı kaydedildi. Daire, tersi yönde verilecek kararın da AYM'nin önüne gideceğine işaret ederek, yerel mahkemenin kararını bozdu.

HAK İHLALİ OLUR

Bozma gerekçesi ise şöyle ifade edildi: "Anayasa Mahkemesi'nin bu husustaki bireysel başvuru sonucu aldığı ihlal kararı karşısında, hak ihlaline yol açmamak için hükmün bozulması gerekmiştir." Yargıtay'ın bozma kararı sonrası dosya yeniden ilk mahkemesine döndü. Mahkeme, bozma kararına geçtiğimiz günlerde uydu. Böylece, U. çiftinin, karşı çıktığı zorunlu aşı talebi yargı kararı ile ortadan kalkmış oldu.

Kaynak: Hürriyet

Bu içerik için henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.