Doğanın Şifası "Fitoterapi"

Kelime anlamı “bitkilerle tedavi” anlamına gelen Fitoterapi yüzyıllardır başvurulan tedavi yöntemleri arasındadır. Eski çağlardan beri insanlar çeşitli hastalıkların tedavisi için bitkilerden şifa ummuş ve şifa bulmuşlardır. Fitoterapi bize daha kaliteli bir yaşam sunmak için ve şifayı doğadan almamız için güzel bir alternatiftir.

Günümüzde sentetik ilaçların kullanımının artmasıyla tamamlayıcı- alternatif- tıp olarak konumlandırılsa da hastalıkları tedavi edici olmasından dolayı Fitoterapi tarihte önemli bir yere sahiptir. Bitkisel ilaçların tıpta kullanımı ile hastalıkları tedavi etmek amacıyla; kapsül, softjel, merhem, çay, tentür formlarıyla hastalara uygulanıyor. Bu sayede hastaların hem fiziksel hem de psikolojik rahatsızlıklarının hafifletilmesi ve iyileştirilmesine yardımcı oluyor.

Fitoterapiyle Şifa

Bitkilerle tedavi yöntemi olan Fitoterapinin uygulaması kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Hastanın vücut yapısı, sağlık problemleri ve rahatsızlığının derecesine göre uygulanacak tedavi yöntemi belirlenir. Bazı bitkiler kişinin direkt olarak kullanımına uygun olduğu gibi bazı bitkiler ise hekim kontrolü ile miktarınca alınmalıdır. Çünkü her şeyde olduğu gibi bitkilerde de kullanım miktarına ve süresine göre yan etkiler ortaya çıkabilir.

Fitoterapinin en önemli faydalarından birisi de diğer rahatsızlıklarda olduğu gibi kronik rahatsızlıkların tedavi etmesine yardımcı olma özelliğine sahip olmasıdır. Pek çok hekimin söylediğine göre günümüzde kullanılan ilaçlar çoğu kronik rahatsızlığı iyileştirici özelliğe sahip değillerdir. Bu yüzden de hekimlerin tedavi yöntemlerinde Fitoterapi de yer edinmeye başlamıştır.

Fitoterapinin Faydaları

  • Hastalıklarınızı iyileştirici özelliği bulunur.
  • Yorgunluk, halsizlik şikayetlerinize iyi gelir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendiricidir.
  • Vücudun toksinlerden arınmasına yardımcı olur.
  • Organların normal fonksiyonlarında çalışmasına yardımcı olur.

Tamamen doğal tedaviye odaklanan Fitoterapide öncelikle vücudun neye ihtiyacı olduğu tespit edilir. İhtiyaçlar tespit edildikten sonra soruna iyi gelen bitkiler belirlenir ve tedavi süreci başlar.

Rahatsızlığa göre değişkenlik gösteren tedavi yöntemleri; merhem, çay, tentür şeklinde uygulanırken günümüzde kapsül, softjel formlarıyla ve tamamen doğal içerikleriyle daha yararlı şekliyle güvenilir aktarlardan temin edilebiliyor.

Fitoterapide tedavi süreci kişinin rahatsızlığının derecesine göre değişkenlik gösterebilir. Bu süreçte hekimin yönergelerine uyulması daha sağlıklı olacaktır.

Peki evde Fitoterapi yapılır mı?

Aslında tedavi sürecinde kullanılan bitkilerin çoğu günlük hayatımızda yemeklerimizde, çaylarımızda kullandığımız bitkilerdir. O yüzden daha sağlıklı olabilmek için beslenme rutininize bakmalı ve vücudumuzu kötü etkileyen besinlerin tüketimini bırakıp yerine bu bitkileri kullanarak daha formda bir bedene sahip olup bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.