Şeker Hastalığına Bağlı Bağırsak Rahatsızlıkları

Şeker Hastalığına Bağlı Bağırsak Rahatsızlıkları

Şeker hastalığı vücudun diğer noktalarını etkilediği gibi mide ve bağırsak fonksiyonlarını da olumsuz etkilemektedir. Sizler için olası bağırsak hastalıklarını ve nedenlerini derledik.

Uzun süren şeker hasta­lığı, midenin ve barsak siste­minin geri kalanının kas et­kinliğini denetleyen sinirlerin fonksiyonunda azalmayla sonuçlanabilir.

Şeker hastalığına bağlı gastroparezi denilen bir du­rum ortaya çıkar ve midedeki karıştırma ve itme faaliye­tini azaltır. Zaman içinde, mi­de gevşek bir torbaya ben­zemeye başlar ve giderek genişler. Periyodik olarak büyük miktarlarda sıvı ve bir, hatta iki gün önce yen­miş, kısmen sindirilmiş ye­mekleri çıkarabilirsiniz. Yiye­ceklerin mideden bağırsağa doğru hareketlerindeki dü­zensizlik, şeker hastalığının kontrolünü çok güç hale ge­tirmektedir. Metoklopramid denilen bir ilaç, bu rahatsızlı­ğın tedavisinde zaman za­man etkili olmaktadır.

Sinir hasarının esas yeri bağırsaklar olduğunda, bağırsa­ğın itici hareketi zayıflar. İshal geceleri ortaya çıkma eğilimindedir ve anüs çevre­sindeki kas halkasının his ve işlevinin zayıflaması nede­niyle uyku sırasında dışkıyı tutamama söz konusu olabi­lir. Bir miktar emilim bozuk­luğu görülebilir, ama aynı zamanda ortaya çıkan aşırı bakteri artışının, tropik ol­mayan sprunun ya da pank­reas yetmezliğinin de sonu­cu olabilir.

Bazı durumlarda, periyo­dik (her ay 1 hafta gibi) anti­biyotik tedavisi ishali kontrol altına alır. Bu, hareketleri zayıflayan ince bağırsaktaki aşırı bakteri büyümesinin rahatsızlıktan sorumlu ol­duğunu düşündürür.

Başka zamanlarda, ishal bağırsağa giden sinirlerdeki fonksiyon zayıflamasının sonucu olabilir. Zaman zaman, bu durumda klonidin denilen bir ilaç etkili olmak­tadır.

 

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.