Covid 19

Cilt Sorunları

Deri vücudun her yerini kaplayan en büyük organdır. Vücudun dış yüzeyinde bulunduğu için bütün çevresel sorunlarla direkt etkileşim halindedir.

Devamı

Deri vücudun her yerini kaplayan en büyük organdır. Vücudun dış yüzeyinde bulunduğu için bütün çevresel sorunlarla direkt etkileşim halindedir. Çevresel faktörlere bağlı olmakla beraber hemen hemen her insanda bazı deri problemleri görülmektedir ve dünyanın en yaygın problemlerinden biridir. Dünyanın her yerinde görülen bu problemlerin giderilmesi için dermatologlarla birlikte bir tedavi yöntemi belirlenir. Çoğu deri problemi birbiriyle benzerlik göstermektedir bu da yanlış teşhis koyulmasına veya tedavinin gecikmesine neden olabilmektedir. Diğer bütün hastalıklar gibi cilt problemlerinin de ciddiye alınması ve kişiye özel bir tedavi planı oluşturulması gerekir. Sık görülen bazı cilt problemleri şunlardır:  

Akne  

Halk arasında sivilce olarak bilinmektedir. Genellikle ergenlik döneminde görülen bu cilt problemi dönemsel olarak her insanda ve her yaşta görülebilmektedir. Akne oluşumunu tetikleyen bazı unsular vardır. Deri altında yağ üretimi ile görevli bezlerin ve kıl köklerinin çeşitli nedenlerden dolayı tıkanmasıyla insanlarda akne oluşumu gözlenmektedir. İnsan vücudunun cildi nemli tutmayı sağlayan sebum üretimini artırması, gereksiz olan sebum hücrelerinin ölmesine neden olur, bunun sonucunda ölü sebum hücrelerinin gözeneklere sıkışması sonucunda beyaz ya da siyah nokta oluşur. Hormon dengesizliği, aşırı şekerli gıdaları tüketimi ve kullanılan ilaçlar yüzünden artabilir.  

Egzama  

Cildin kızarmasına ve kaşınmasına sebep olan bir tür cilt hastalığıdır. Akne gibi egzama da her yaştan insanda görülebilir ancak yoğun olarak çocuklarda ortaya çıkmaktadır. Bilimsel adı atopik dermatit olan egzama, bazı hastalarda kronik olmakla beraber bazı hastalarda ise dönem dönem ortaya çıkar. Rahatsızlığı kronik olan hastaların egzama ile yaşamaya alışmaları gerekir. Egzamanın kesin bir tedavisi henüz bulunabilmiş değil ancak tedaviler ve kişisel bakım ile ortaya çıkardığı kaşıntılar önlenebilmektedir.  

Kurdeşen (Ürtiker)  

Ciltte ortaya çıkan ve kısa sürede kaybolan, böcek veya sinek ısırığına benzeyen, kırmızı veya ten rengi şeklindeki küçük yumrulara kurdeşen denir. Deri döküntülerinin kurdeşen olma ihtimali vardır ve bu döküntülere kaşıntı eşlik eder. Ürtiker olarak da bilinen bu rahatsızlık, insanların yaklaşık olarak yüzde 20'lik kısmını yaşamlarının bir kısmında etkilemektedir. Çizilme, alkollü içecekler, egzersiz veya duygusal değişimler kurdeşenin ve kaşıntının şiddetini artırabilmektedir. Doktorun vereceği krem ve merhemler kurdeşenin belirtilerinin hafiflemesini ve ortadan kalkmasını sağlayabilmektedir.