Covid 19

Ağız - Diş Sağlığı

Ağız ve diş sağlığı hem kişisel hem sosyal açıdan en çok önem verilmesi gereken konulardan biri olmasına karşın en çok ihmal edilen sağlık problemidir.

Devamı

Diş sağlığı en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Ağız kokusu, diş kaybı, diş çürüğü gibi birçok rahatsızlığa sebep olmasına rağmen halk arasında sadece diş ağrısına sebep olduğu düşünülmektedir.  

Ağız ve diş sağlığı konusuna dikkat çekip ihmali azaltmak için ülkemizde her yıl 22 Kasım Diş Sağlığı Haftası olarak kutlanmaktadır. Diş sağlığı için önemli olan maddeleri uygulayarak daha sağlıklı dişlere sahip olmak mümkündür. 

Kahve tüketimi azaltılmalı: Günümüzde kahve tüketim miktarı oldukça artmıştır. Ancak kahve tüketimi ağzımızda bulunan ve asit salgılayan bakterileri aktif hale getirir ve bu da diş çürümesine sebep olur. Kahve tüketmeyi azaltarak bunun yerine süt ve süt ürünlerini tüketmek ağız ve diş sağlığı için oldukça yararlı olacaktır. Eğer kahve tüketimini azaltamıyorsanız en azından içine şeker koymadan içiniz.   

Diş ipi kullanılmalı: Her ne kadar düzenli olarak dişlerinizi fırçalasanız da diş fırçası diş aralarındaki bütün bakterileri temizleyemez.  Diş ipi kullanımı bu bakterilerin sayısını en aza indirmekte yardımcı olacaktır. 

Diş fırçalama işlemi düzgün yapılmalı: Her gün iki kere dişleri fırçalamak ağız sağlığı için çok önemlidir. Diş fırçası üç ayda bir değiştirilmelidir. Çoğumuz dişlerimizi fırçalamadan önce diş macunu ıslatırız ancak bu çok hatalı bir davranıştır. Diş fırçasını ıslattığımızda hem fırça yumuşayıp tam diş aralarını tam temizleyemez hem de diş macununda flor kaybı olur. 

Şeker kullanımı azaltılmalı: Şeker kullanımı diş çürümesine sebep olan en önemli maddelerdendir. Şeker kullanıldıktan sonra dişler fırçalanmalı ya da bolca su içilmelidir. 

Su tüketimi artırılmalı: Vücudumuz için çokça önemi olan su, ağız sağlığımız için de çok önemlidir. Yemekten hemen sonra tüketilen su genel bir ağız temizliği sağlar. 

Meyve-sebze tüketimi artırılmalı: Meyve ve sebzelerdeki vitaminler diş eti sağlığı için önemlidir. Sert yapılı meyve ve sebzeler de dişlerin temizliğine yardımcı olmaktadır.