Aft Önemli Hastalıkların Habercisi

Aft Önemli Hastalıkların Habercisi

Aytuğ, ortası beyaz, kenarları kırmızı, düğme şeklinde delinmiş görünen ve aft denilen ağrılı yaraların, en sık görülen ağız hastalığını oluşturduğunu kaydetti

Aytuğ, toplumda görülme sıklığı yüzde 20'yi bulan ve çıktıkları dönemde hastaların yaşam kalitesini son derece bozan aftların, birçok nedenden kaynaklanabileceğini, kimi zaman da hiç nedensiz ortaya çıkıverdiğini ifade etti.

"Aftın yılda 3 ataktan fazla geçirilmesi durumunda altta yatan nedenlerin araştırılması gerektiğine dikkati çeken Aytuğ, sık tekrarlayan aftların bazı ciddi hastalıkların ilk bulgusu olabileceğine işaret elti. Behçet hastalığı, ülseratif kolit ve crohn hastalığı gibi inflamatuar bağırsak hastalıkları, kan hastalıkları, romatizmal hastalıklar ve glütene hassas bağırsak hastalığının bu hastalıklar arasında yer aldığını dile getiren Aytuğ, ağrı kesicili antiseptik gargaralar, kortizonlu spreyler, antibiyotikli ağrı kesicili özel karışım gargaralar ve hiyaluronik asitli gargaralar kullanarak aft atağını geriletebilmenin mümkün olduğunu aktardı.

Karbonatlı suyun iyi bir antiseptik olduğunu vurgulayan Aytuğ, karbonatlı suyun özellikle ağız içi mantar tedavisinde veya önlenmesinde tercih edildiğini kaydetti. 

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...