1. Anasayfa
  2. Bitkiler
  3. Ihlamurun Tahtına Zahter Oturmak Üzere

Ihlamurun Tahtına Zahter Oturmak Üzere

Bu yazı 08 Aralık 2015, Salı tarihinde yayınlandı ve 492 defa okundu

Ihlamurun Tahtına Zahter Oturmak Üzere

Özellikle ıhlamurun çiçek açtığı dönemlerde yağmurların çok yağması ve ıhlamurun toplanamaması fiyatlarını oldukça arttırdı. İnsanlarda artan ıhlamur fiyatları karşısında alternatif yollar aramaya başladı. Uzmanların buna karşın tavsiyesi ıhlamur alamıyorsanız tahter kullanın.

Doğu Anadolu ve Akdeniz bölgelerinde doğal ortamda yetişen ve kilogramı 15 liradan satılan zahter, son dönemde yüksek fiyatı nedeniyle el yakan ıhlamurun alternatifi oldu.

Türkiye’de belli bölgelerde doğada yetişen zahter, şifa niyetine tüketildiği gibi yemek ve salatalarda baharat olarak da tercih ediliyor.

Şanlıurfa’nın tarihi Kapalı Çarşısındaki aktarlar, ıhlamurun kilogramının 200 liraya kadar çıkması nedeniyle tüketicilere zahteri öneriyor.

Çarşıda uzun yıllardır aktarlık yapan İbrahim Demirkol, vatandaşların soğuktan korunmak için bitkisel ürünlere rağbet gösterdiğini söyledi.

Vatandaşların daha çok ıhlamuru tercih ettiğini ancak fiyatını duyunca bundan vazgeçtiğini anlatan Demirkol, “Ihlamur gerçekten çok pahalı, herkes alamıyor. Onun için aynı etkiye sahip zahteri öneriyoruz. Zaten bölgemizde yaygın olan zahter son dönemde en çok sattığımız ürünlerin başında geliyor. Aslında zahter binbir derde deva ama her yerde çok bilinmiyor” ifadelerini kullandı.

Çarşı esnaflarından İbrahim Uzun da zahterin, faydalı bir bitki olarak bilindiğini anlattı.

Bazı hastalıklardan korunmak için doğal ürünleri tercih etmeye çalıştığını aktaran Latif Mol da “Her yıl kış gelmeden çarşıya gelip ıhlamur almaya çalışırız ancak bu yıl fiyatlar inanılacak gibi değil. Bunun için ıhlamur yerine çok daha uygun olan zahter aldım. Böyle giderse zahterin fiyatı da artar gibi görünüyor” şeklinde konuştu.

Zahterin vücuttaki ödemi de attığını belirten uzmanlar ıhlamurun yerine kullanılabilecek iyi bir alternatif olduğunu ama yüksek tansiyon 

İlgili aramalar;

Bu içerik için henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.