Covid 19

Enfeksiyon

Soluduğumuz havadan, temas ettiğimiz bir nesne veya kişiden vücuda giren mikroorganizmaların vücutta hızla yayılması sonucunda enfeksiyon meydana gelir.

Devamı

Enfeksiyon Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Atlatılır?

Soluduğumuz havadan, temas ettiğimiz bir nesne veya kişiden vücuda giren mikroorganizmaların vücutta hızla yayılması sonucunda enfeksiyon meydana gelir.

Enfeksiyonun ağırlığı mikrobun çeşidine göre farklılık gösterir. Genellikle bağışıklık sistemi enfeksiyon oluşumunu engelleyici özelliğe sahiptir. Fakat kötü beslenme rutinine sahip olmak, düzensiz yaşam, yeterli sıvı almama vb. gibi etkenler neticesinde bağışıklık sistemi zayıflayabiliyor. Bu da aslında belirti göstermeden atlatabileceğiniz enfeksiyonları daha ağır geçirmenize sebebiyet veriyor.

Enfeksiyon Belirtileri Nelerdir?

Belirtileri enfeksiyon çeşidine göre ve kişinin bağışıklık sistemine göre değişkenlik gösterse de genel olarak şöyle sıralanabilir:

  • Ateş
  • Mide bulantısı
  • İshal
  • Halsizlik
  • Kas ağrıları
  • İştahsızlık
  • Titreme
  • Öksürük
  • Deri döküntüleri

Enfeksiyon Çeşitleri

Enfeksiyonun yayılma şekli; insandan insana, hayvandan insana, temas edilen nesneler, tüketilen yeterli temizlenmemiş gıdalar olarak sıralanabilir. Enfeksiyon çeşitleri ise;

Viral enfeksiyon:

İnsan vücudundan beslenerek büyüyen ve çoğalan enfeksiyon türüdür. Bu enfeksiyon türünden olan hastalıklara örnek olarak; grip, suçiçeği, kızamık, kızamıkçık, larenjit, bağırsak enfeksiyonu, siğil, hepatit A, B, C gösterilebilir.

Bakteriyel Enfeksiyon:

Her bakteri zararlı olmasa da bazı bakteriler vücutta toksin salgınlanmasına sebebiyet verip enfeksiyon oluştururlar. Bakteriyel enfeksiyonlara örnek olarak; soğuk algınlığı (ÜSYE), idrar yolu enfeksiyonları, tüberküloz gösterilebilir.

Mantar Enfeksiyonları:

Genel olarak cilt, ağız bölgesi, vajina ve bağırsak gibi bölgelerde yer edinen mantarlar vücutta faydalı bakterilerin oluşumunu engelleyici özellik gösterirler. Mantar enfeksiyonlarına örnek olarak; ayal mantarı, vajinal mantar, pamukçuk örnek gösterilebilir.

Parazit enfeksiyonları:

Hayvandan insana ya da temiz yıkanmamış yiyeceklerden insan vücuduna yayılan enfeksiyon çeşididir. Bulunduğu bölgeyi kendisine yer edinen ve orada yaşamlarını devam ettirmeye çalışan mantar enfeksiyonuna örnek olarak; sıtma, kuduz gösterilebilir.

Peki Enfeksiyon Nasıl Atlatılır?

Hafif beslenmeye özen gösterin. Bedeniniz hastalıkla savaşırken sindirim sistemini oldukça daha az aktivite ettirmeniz daha güçlü savaşmasına yardımcı olacaktır.

Bolca sıvı tüketmelisiniz. Hastalığı daha çabuk iyileşmesine yardımcı olan önemli etkenlerden biri de sıvı tüketimidir. Vücudun temizlenmesi ve arınmasına yardımcı olur.

Probiyotik içerikli besinleri tüketmeye özen gösterin. Probiyotik içeriğe sahip olan besinler bağışıklık sisteminizin güçlenmesine katkı sağlar.

Dinlenmeye gayret edin. Bedeninizi yormak zaten hastalıkla boğuşan bedene daha fazla yük bindirmek olur. O yüzden dinlenmenize özen göstermelisiniz.

Bitki çayları tüketin: bağışıklık güçlendirici ve ağrı kesici zencefil, ıhlamur, kuşburnu ve nane limon gibi sizi rahatlatacak bitki çayları tüketmeye özen gösterin.