Dişlerin Kurtarıcısı Kanal Tedavisi

Dişlerin Kurtarıcısı Kanal Tedavisi

Pulpanın iyileşemeyecek düzeyde zarar gördüğü ya da öldüğü durumlarda uygulanan kanal tedavisi ile dişlerinizi kurtarabilirsiniz.

Çürük veya travma gibi nedenlerle dişin iç kısmında bulunan sinirinin (pulpa) iyileşemeyecek düzeyde zarar gördüğü ya da öldüğü durumlarda uygulanan kanal tedavisi ile dişlerinizi kurtarabilirsiniz. Diş Hekimi Cansın Özgür kanal tedavisi ile ilgili sorduğumuz soruları yanıtlıyor.

Kanal Tedavisi Dişleri Gerçekten Kurtarır Mı

Kanal tedavisi eskiden 'Çekilecek Diş' olarak baktığımız birçok dişi kurtarmamızı sağlamaktadır.

Dişlere Kanal Tedavisi Yeni Bir Uygulama Mıdır

Hayır. Kanal tedavisi yıllardır uygulanan bir tedavi şeklidir. Birçok diş kanal tedavisi görmüş şekilde birçok hastanın ağzında hayatlarını sürdürmektedir.

Kanal Tedavisi Başarısı Nedir

Kanal tedavisindeki başarı oranı yıllar geçtikçe teknolojideki gelişmelerin de artması ile birlikte, gitgide artmaktadır. Örnek olarak ,kliniğimizde yapılan hiçbir kanal tedavisi başarısız olmadı. Eskiden el eğeleri dediğimiz aletlerle hekimin el hassasiyeti ile yapılan kanal tedavileri artık neredeyse her ölçümü kendi üzerindeki teknik donanımla yapan döner aletlerle yapılmakta... Dolayısıyla insan kaynaklı hatalara neredeyse hiç yer kalmamıştır.

Bir Diş Neden Kanal Tedavisine İhtiyaç Duyar

Bir dişin kanal tedavisi ihtiyacı birçok nedenle oluşmakla birlikte, genel sebep diş çürükleri olarak bilinmektedir. Dişlerimizin içerisinde pulpa dediğimiz sinirler ve damarlardan oluşan bir oluşum vardır. Çürük veya dişte oluşan herhangi bir travma pulpa dokusunu da içine aldıysa, bu tip vakalarda kanal içerisinde oluşan bu durumu yok etmek için kanal tedavisine ihtiyaç duyulmaktadır.

Kanal Tedavisi İhtiyacı Her Zaman Dişteki Ağrı ile Mi Paraleldir

Hayır. Kanal tedavisi ihtiyacı eğer dişte oluşan travma veya çürük akutsa genellikle ağrıyla paralel haraket eder. Fakat enfeksiyon veya travma uzun süreli olarak ilerlediyse, dişte herhangi bir ağrıya sebep olmadan kanal tedavisi ihtiyacı doğar.

Kanal Tedavisi İhtiyacının Kesinleşmesi İçin Ne Gerekir

Kanal tedavisi ihtiyacının kesinleşmesi için, radyografi desteği ile yapılacak olan bir Diş Hekimi muayenesi gerekmektedir.

Peki Kanal Tedavisinde Yapılan Nedir

Kanal tedavisi sırasında hekim olarak yaptığımız şey, en kaba tabirle ‘dişin sinirlerini almak’ değildir. Dişlerin içerisinde, bir veya daha çok kanal vardır. Bizim yaptığımız, bu kanalların öncelikle tespitidir. Sonrasında bu kanalların kökün ucuna kadar boşaltılması ve tamamen guta percha denen materyallerle doldurulması işlemidir. Her kanalın tamamen dolması bu uygulamanın en hassas noktasıdır.

Çok Tatsız Bir Fenomen Gibi Duruyor... Hastalar Bu Sırada Bir Şey Hisseder Mi

Lokal anestezik maddelerdeki gelişmelerle ve iyi uygulanan bir anestezi tekniği ile hastaların herhangi bir ağrı duyma olasılıkları yoktur. Bu konuda korkacak bir şey yoktur.

Peki Sonrasında Bir Ağrı Olabilir Mi

Evet. Kanal tedavisini takiben birkaç gün süreyle nahoş bir his söz konusu olabilmektedir. Fakat bu sırada ağrı kesici ilaçlarla bu tatsız durumu en hafif şekilde atlatmak mümkündür.

Kanal Tedavisini Takiben Diş Hemen Kullanılabilir Mi

Kanal tedavisini takiben uygulanacak dolgu veya porselen uygulamaları ile diş hemen kullanılabilmektedir.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...