Alerji Duyma Kaybına Neden Oluyor

Alerji Duyma Kaybına Neden Oluyor

Çocuğunuz zaman zaman sizi duymazdan geliyorsa, televizyonun sesini çok açıyor, yüksek sesle konuşuyorsa, söyleyeceğinizi ikiletiyorsa bunu dikkate almalısınız

Çocuğunuz zaman zaman sizi duymazdan geliyorsa, televizyonun sesini çok açıyor, yüksek sesle konuşuyorsa, söyleyeceğinizi ikiletiyorsa bunu dikkate almalısınız. Nedeni; duyma kaybına sebep olan alerji olabilir.

Alerji Uzmanı Prof. Dr. Yonca Nuhoğlu genelde annenin, yukarıda yazılan belirtileri görmezden geldiğini, çocuğun bilerek yaptığını düşündüğünü bu yüzden de önemsemediğini belirtiyor. Duyma kaybının erken dönemde fark edilerek tedavi edilmesinin önemine değinerek, erken teşhis için annenin sorumluluğunun büyük olduğunun altını çiziyor.

Burun Tıkanıklığı Duymayı Engelliyor

Alerji Uzmanı Prof. Dr. Yonca Nuhoğlu, çocuklarda orta kulağın ince bir kanal ile burun boşluğuna bağlandığını, gün içinde defalarca yutkunularak bu kanaldan orta kulağa hava girişi sağlandığını ve kulak boşluğunda sıvı birikmediği için seslerin rahatlıkla iletildiğini belirtiyor. Orta kulağa hava girişini sağlayan bu kanal tıkandığında, orta kulakta sıvı birikmeye başlıyor, kulak boşluğunun hava yerine sıvı ile dolmasıyla seslerin iletilmesi engelleniyor ve duyma kaybı başlıyor. Bu durum tedavi edilmezse başlangıçta geçici olan duyma kaybı zamanla kalıcı hale gelebiliyor.

Enfeksiyon mu? Alerji mi?

Alerji Uzmanı Prof. Dr. Yonca Nuhoğlu, çocuklarda duyma kaybına neden olan en önemli etkenlerin başında alerjik nezle ve alerjiye bağlı burun tıkanıklığı geldiğini belirtiyor. Alerjik nezlenin belirtisinin burun tıkanıklığı olduğunu, burnu tıkanan çocuğun ağızdan nefes alması sonucu sık sık soğuk algınlığına yakalandığını vurguluyor.

Alerji geniz Etini Büyütür!

Alerji Uzmanı Prof. Dr. Yonca Nuhoğlu alerjiye bağlı tekrarlayan enfeksiyonların bir süre sonra geniz etinde büyüme ile sonuçlandığını ve burun tıkanıklığının daha da belirgin hale geldiğini belirtiyor. Ailelerin burnu tıkalı olan çocuklarının geceleri sebepsiz yere terlemelerinden, ağzı açık, horlayarak ve gece huzursuz uyumalarından anlayabileceğini söylüyor. Geniz eti büyüdüğünde kulak ağrısı ve ateşle seyreden kulak iltihaplarının sıklaşmaya başladığını zaman zaman tıkandığını ve ileri durumlarda duyma kaybı yaşandığını sözlerine ekliyor.

Prof. Dr. Yonca Nuhoğlu, alerjik maddeye karşı alınacak önlemlerle burun tıkanıklığının hafiflediğini, tedavi süresince geniz etinin küçülmesinin mümkün olduğunu söylüyor. Genel anestezi altında yapılması gereken bir operasyonun alerji tedavisi ile önlenebildiğini sözlerine ekliyor. Nuhoğlu; alerjinin kökten tedavisinin dilaltı damla aşı tedavisi ile mümkün olduğunun altını çiziyor.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...