Genetikte Bir Mucize

Genetikte Bir Mucize

Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdi ve TÜBİTAK ile iş birliği yaparak genetikte devrim yaratan uygulamayı diğer ülkelerle eş zamanlı olarak Türkiye'ye getirdi.

Türk Bilim Kadınından Genetikte Mucize Yaratan Bir Adım

Dr. Gülay Özgön'ün kurucusu olduğu Nesiller Genetik, Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdi ve TÜBİTAK ile iş birliği yaparak genetikte devrim yaratan uygulamayı diğer ülkelerle eş zamanlı olarak Türkiye'ye getirdi.

Artık yalnızca anneden alınan kan ile hamileliğin 6. haftasından itibaren bebeğin cinsiyeti öğrenilebiliyor, sağlığı hakkında çok daha erken bilgi alınabiliyor.

Anne kanından bebeğe ait DNA'nın saptanabildiği testler sayesinde aileler bebeklerinin sağlık durumunu zaman geçmeden, kolayca öğrenebiliyorlar.

1997 yılında Profesör Dennis Lo'nun yaptığı çalışma sayesinde gebeliğin 6. haftasından itibaren anne karnındaki bebeğin DNA'sının anne kanına karıştığı saptandı. Bu mucize bilgi sayesinde anne kanından elde edilen DNA ile gebeliğin 6. Haftasından itibaren down sendromu taraması yapılabiliyor ve bebeğin cinsiyeti anlaşılabiliyor.

150 gebe kadın üzerinde yapılacak çalışma ile bu uygulamanın tüm ülkede kullanılabilir hale gelmesi amaçlanıyor. Nesiller Genetik bu proje için Çin, İngiltere ve Kıbrıs ile ortak çalışmalar sürdürmeye devam ediyor.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...