Hamilelere Özel Tv Kanalı

Hamilelere Özel Tv Kanalı

Sağlık Bakanlığı Eylül ayında önce internetten bir süre sonra da uydu üzerinden yayın yapacak Gebe TV isimli kanalın müjdesini verdi.

Gebe TV ile hamilelik sürecinde anne adaylarının en büyük destekçisi olmayı hedefleyen Bakanlık anne-bebek ölümlerini de azaltmayı hedefliyor.

Sağlık Bakanlığı Türkiye'de ilk kez anne-bebek sağlığına ilişkin toplumsal farkındalığı artırmak, bilinçli anne sayısını yükseltmek için hamilelere özel televizyon kurdu. Eylül ayında yayına başlayacak olan Gebe TV'de anne karnında bebeğin gelişimi 250 ayrı video ile gün gün yayınlanacak. Gebe TV'de ayrıca erkeklere de 'babalık' eğitimi verilecek. Böylece anneler üzerindeki toplum tarafından verilen fakat fazla olan sorumlulukların da azaltılarak babaların annelere destek olması, babalık bilincinin yerleştirilmesi hedefleniyor.

Bebek Gelişimi Adım Adım Yayınlanacak

Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürü Ömer Tontuş, önce internetten "gebetv.gov.tr" adresinden, bir süre sonra da uydudan yayın yapacak televizyonda, gebelik öncesi ve hamilelik dönemine ilişkin her türlü bilginin yer alacağını açıkladı. Gebe TV'de uzman hekimlerin gebeliğe hazırlanma, gebelik süreci ve doğumla ilgili görüşlerine yer verilecek. Konuyla ilgili animasyonlar da gösterilecek. Gebeliğin her haftasıyla ilgili 7-8 video yer alacak. Hamileler 9 ay boyunca bu videolardan yararlanarak sürecin normal ilerleyip ilerlemediği konusunda kafalarındaki soru işaretlerini giderebilecekler. Tontuş, sadece anne adaylarını değil, baba adaylarını da bilgilendirmeyi amaçladıklarını ifade ederek, "Gebelik döneminde babalara düşen sorumluluklara yer vererek onları da bu sürece ortak etmeyi planlıyoruz. Bu projeyle gebelik öncesi, gebelik ve doğum sonrasında sağlıklı günler geçirmek adına fiziksel aktiviteden, sağlıklı beslenmeye, doğum çantasında bulunması gerekenlerden, aşılara kadar gereken tüm bilgi paylaşımını yapmayı hedefliyoruz" açıklamasında bulundu. 

Anne-Bebe Ölümleri Azalacak

Tontuş, Türkiye'de anne ölümlerinin yüz binde 15.4, bebek ölümlerinin ise binde 7.8'e kadar düştüğünü, bunun sağlık çalışanlarının gayreti ve sistemin geliştirilmesiyle başarıldığını kaydederek, "Bu oranların daha da aşağı çekilmesi için toplumsal farkındalığa ihtiyaç var. İşte Gebe TV de, vatandaşlara yapılması gerekenlerle ilgili yol gösterecek" diyerek amaçlarını bildirdi.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...