Hamilelik Sonrası Kilo Almayın

Hamilelik Sonrası Kilo Almayın

Birinci hamilelikle ikinci arasındaki dönemde 3'ten fazla kilo alınırsa şeker, yüksek tansiyon ve düşük riski artıyor.

Bilim adamları, anneleri birinci hamileliklerinden sonra fazla kilo almamaları konusunda uyarıyor. Birinci hamilelikle ikinci arasındaki dönemde 3'ten fazla kilo alınırsa şeker, yüksek tansiyon ve düşük riski artıyor. 

Hamilelikler arasında 3'ten fazla kilo alınmasının gerek kadın, gerekse bebek için riskli olduğu belirtildi. Bilim adamları, sadece hamilelik sırasında değil, hamilelikler arası dönemde kilo almanın, ikinci gebelikte şeker hastalığı ve yüksek tansiyon gibi hastalıklar ile düşük riskini artırdığını saptadı. Hamilelik esnasında şeker hastalığı veya yüksek tansiyonun da, organlarda tahribata yol açtığı belirtildi.

İngiliz tıp dergisi Lancet'te yayımlanan araştırmada bilim adamları, gebe kalmayı planlayan şişman kadınların kilo vermesi, normal kilodakilerin de hamilelik öncesinde kilo almaktan kaçınması gerektiği konusunda yeni bulgular ortaya çıkarıldığını belirttiler. 

Harvard Halk Sağlığı Okulu ve İsveç'teki Karolinska Enstitüsünden bilim adamlarının araştırması, 1992-2001 tarihleri arasında iki kez doğum yapan 150 bin kadını kapsıyor. 

Vücut Kitle Endeksi (BKİ) [vücut ağırlığı (kg) / boy^2 (metre)] temel alınarak yapılan araştırmada, endeksi 1 ya da 2 birim yükselen kadınların hamileliklerinde şeker hastalığı ve yüksek tansiyon riskinin yüzde 40 arttığı, 3 birim ve üzeri artanlarda ise düşük riskinin yüzde 63 olduğu saptandı.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...