Hamilelik Ve İlaç Kullanımı

Hamilelik Ve İlaç Kullanımı

Hamilelik sürecinde ilaç kullanımı oldukça dikkat edilmesi gereken bir durumdur. İlaçların ham maddeleri anne karnındaki bebek için ciddi riskler taşımaktadır.

Hamilelik insan yaşamında en özel dönemlerden biri. Bu dönemde yaptığınız her şey, attığınız her adım için özen göstermeniz gerekiyor. İleride üzücü sonuçlarla karşılaşmamak için doktor önerisi olmadan ilaç kullanmayın Hamilelik döneminde doktor önerisi olmaksızın ilaç kullanmanın, doğacak bebeğin sağlığını olumsuz etkileyebileceği bildirildi.

Sağlık Bakanlığı’nın web sayfasında yayınlanan ve ilaç kullanımına ilişkin önerilere yer verilen duyuruda, hamilelik döneminde ilaç kullanımının son derece önem taşıyan bir konu olduğuna dikkat çekildi.

Hamilelik süresinde kullanılan ve aralarında ilaçların da bulunduğu kimyasalların ana rahmindeki bebek için ciddi riskler taşıdığı ifade edilen duyuruda, şöyle denildi:

Hamilelik sırasında kullanılan ilaçların doğacak bebeğe geçişi söz konusudur. Bunun sonucunda da doğacak bebek üzerinde anormallikler olabilir. İlaçların doğacak bebek üzerindeki olumsuz etkileri, çeşitli organların yapılarındaki ya da fonksiyonlarındaki anormallikler, büyümenin gecikmesi veya davranışsal bozukluklar şeklinde olabilir.

Diğer taraftan, hamilelikte toplam vücut sıvı miktarı artar, karaciğer ve böbrek fonksiyonlarında değişmeler olur. Bunların sonucunda, ilaçların vücuttaki dağılım ve atılımı değişir. Bu durumda ise bazı ilaçların dozları yetersiz kalarak tedaviyi etkisiz kılar. Hamile için ihtiyaç duyulan ilaç dozu hamilelik ilerledikçe genellikle yükselir, doğumdan sonraki devrede ise düşer.

Uyarıda, hamilelik boyunca ve emzirme döneminde ilaç kullanımının hassas bir dengenin devam ettirilmesini gerektirdiği ifade edilerek, bebeğin ilaç kullanımından zarar görmesine izin verilmemesinin yanı sıra bir hastalığın yeterli tedavi edilmemesinden dolayı annenin veya bebeğin zarar görmemesinin sağlanması gerektiği vurgulandı.

İlaçlar Anne Sütüne Geçer

İlaçların, emziren annelerin sütüne geçerek bebeklerinde istenmeyen yan etkile yol açabildiğini bildirilen duyuruda, şu uyarılarda bulunuldu:

Eğer annenin ilaç kullanması gerekiyorsa, ilacı, emzirmeden hemen önce ya da hemen sonra alması en doğrusudur. Böylece, ilacın anne sütüyle bebeğe geçişi büyük ölçüde engellenmiş olur. Eğer hamileyseniz ya da böyle bir olasılık söz konusu ise birçok ilacın hamilelikte kullanımının güvenli olup olmadığı konusunda kesin kanıtlar bulunmadığını; bazı ilaçların doğacak bebekte çeşitli üzücü sonuçlara neden olabileceğini; hamilelikte (özellikle ilk üç aylık dönemde) hekim önerisi dışında kesinlikle ilaç kullanılmaması gerektiğini unutmayın.

Hamilelikte ilaç kullanımının taşıdığı risklerin yalnızca ilk üç aylık dönemle sınırlı olduğunu da düşünmeyin. Hamile ya da emzikli iseniz, bu durumu hekiminize ve eczacınıza bildirmeyi unutmayınız.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...