Hamilelikte C Vitamini

Hamilelikte C Vitamini

C vitamini diğer vitamin ve mineraller gibi vücut sağlığı için oldukça önemlidir. Yapılan araştırmalar hamile bireylerde C vitamini eksikliğinin damar sertliğine yol açtığını göstermektedir.

Hamilelik ve yüksek tansiyonla ilgili bir toplantıda açıklanan raporda, C vitamini eksikliğinin damar sertliğine yol açtığı belirtildi. Hamile kadınlarda C vitamini eksikliğinin damar sertliğine yol açarak preeklampsiye (tansiyon artışıyla üre yükselmesi) yol açabildiği saptandı.

Uzun zamandan beri C vitamininin preeklampsi riskini azalttığının bilindiğini anımsatan bilim adamları, yeni araştırmayla bunu bilimsel açıdan kanıtladıklarını söylediler. Fareler üzerinde yapılan deneylerden alınan sonuçları açıklayan uzmanlar, hamilelerde C vitamini eksikliğinin damarlarda esnekliği yok ettiğini, hamile olmayanlarda aynı sonucun ortaya çıkmadığını söylediler.

Pittsburgh Üniversitesi Magee-Womens Araştırma Enstitüsü uzmanlarından Dr. James M. Roberts, C vitamini eksikliğinin hamilelerde damarlar üzerindeki olumsuz etkisinin, preeklampsi riskinin ilk işareti olduğunu belirtti. Preeklampsi geçiren kadınların, hamilelikten sonra da bazı hastalıklara yakalanma riski taşıdıklarına işaret eden uzmanlar, risk grubunda özellikle 25 ve 35 yaş civarında yüksek tansiyon, şeker hastalığı ve böbrek rahatsızlıklarının görülebileceğini söylediler. Uzmanlar, her 6 dakikada bir kadının hamileliğin yol açtığı zorluklardan öldüğünü, dünyada her yıl 3 milyon kadının yüksek tansiyondan kaynaklanan peeklamsiye yakalandığını bildirdi.

 

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.