Hamilelikte Havuza Girmek

Hamilelikte Havuza Girmek

Havuza girmek için öncelikle temiz olup olmadığını kontrol etmeli ve havuza koyulan kimyasal maddelere dikkat etmelisiniz.

Hamilelik sürecinde rutin yaşantımızda yaptığımız bazı faaliyetlerde daha dikkatli ve temkinli olmalısınız. Havuza girmek için öncelikle temiz olup olmadığını kontrol etmeli ve havuza koyulan kimyasal maddelere dikkat etmelisiniz.

Hamilelikte Havuza Girmek ?

İngiliz bilim adamları, havuzların hamilelerde düşüklere ya da doğacak bebekte sakatlığa yola açabileceğini açıkladı. İngiltere’nin başkenti Londra’daki Kraliyet Yüksekokulu’nda görevli bilim adamları, yüzme havuzlarının anne adaylarında düşük veya sakat doğumlara yol açabileceğini açıkladılar.

Kamuya açık yüzme havuzlarının sularına, temiz tutulabilmeleri amacıyla klor ve benzeri pek çok kimyasal madde katıldığına dikkat çeken bilim adamları, Londra’daki 8 havuzdan aldıkları örnekleri incelediklerini ve ceninin gelişmesini olumsuz etkileyebilecek, yüksek oranda kimyasallara rastladıklarını bildirdiler.

Havuz sularında dezenfektan olarak kullanılan trihalometan oranının da çok yüksek bulunduğunu söyleyen bilim adamları, anne karnındaki bebeğin gelişimini olumsuz etkileyen ve düşüklere yol açabilen bu maddenin mümkün olduğunca az kullanılması gerektiğini belirttiler.

Bilim adamları, tüm bu maddelerin kloroformun türevi olduğunu ve bu kimyasalın da kanserojen olarak sınıflandırıldığını hatırlattılar.

Araştırmayı yürüten bilim adamlarından Dr. Mark Nieuwenhuijsen, anne adaylarına yüzmekten vazgeçmelerini önermediklerini, ancak havuzda kalış süresini iyi ayarlamaları gerektiğini söyledi. Uluslararası Kanser Araştırmaları Kurumu tarafından kanserojen olarak nitelendirilen kloroform ve yüzme havuzunda bulunan diğer kimyasalların, ciltten emilerek veya solunum yoluyla vücuda alındığı belirtiliyor.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...