Sakat Doğumlar Ve Döllenme Zamanı

Sakat Doğumlar Ve Döllenme Zamanı

Sakat doğumlar ve döllenme zamanı hakkında varılan yanlış kanılar üzerinde araştırmalar yapmış ve bu inanışların doğru olmadığını ortaya çıkarmıştır.

En uygun zamanda olan döllenme, ovulasyon (yumurtlama) günü ya da spermin ovulasyondan bir gün önce rahme verilmesi durumunda gebeliğin meydana gelmesi olarak kabul ediliyor.

Kadının yumurtasının olgunlaşmasından çok önce ya da çok sonra cinsel ilişkiye girmenin sakat doğum riskini artırabileceği tezinin çürütüldüğü bildirildi.

Daha önce yapılan araştırmalarda, kadının yumurtası çok yaşlı bir sperm (döllenmeden uzun zaman önce kadının rahmine giren sperm) tarafından döllenirse, Down sendromu ya da diğer fiziksel kusurları olan bebeklerin doğma olasılığının yüksek olabileceği belirtilmişti.

Aynı riskin yumurtanın cinsel ilişkiden günler önce salınması durumunda da ortaya çıkacağına inanılıyordu. Houston’daki Baylor Tıp Okulundan Prof. Dr. Joe Leigh Simpson ve ekibinin Şili, Kolombiya, İtalya ve ABD’den bin hamile kadın üzerinde yaptığı araştırma, bu inanışın doğru olmadığını ortaya çıkardı. Araştırma sonucunda, en uygun zamanda gebe kalan kadınların çocuklarındaki sakatlıkların oranıyla, en uygun zamanda gebe kalmayan kadınların doğurdukları çocuklardaki sakatlık oranı arasında önemli fark bulunmadığı saptandı.

Araştırmada, her iki gruptaki kadınların dünyaya getirdikleri çocukların Down sendromlu doğma oranlarında da önemli fark bulunmadı. En uygun zamanda olan döllenme, ovulasyon (yumurtlama) günü ya da spermin ovulasyondan bir gün önce rahme verilmesi durumunda gebeliğin meydana gelmesi olarak kabul ediliyor.

Prof. Simpson, araştırma sonucu ortaya çıkan bulguların doğal aile planlaması yöntemini kullanan çiftleri rahatlatması gerektiğini belirtti. Bununla birlikte Fertility UK in tıp danışmanı Dr. Celicia Pyper, araştırmaya katılan kadınların ovulasyon zamanlarının ne derece doğru olarak saptandığı konusundaki kuşkularını dile getirerek, bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu söyledi.

 

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...