Kara Mürverin Bağışıklık Sistemine Etkileri

Kara Mürverin Bağışıklık Sistemine Etkileri

Bilimsel adı Sambucus özellikle bağışıklık sistemi üzerinde ki etkileri sayesinde çok yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Bilimsel adı Sambucus Nigra olan Kara mürver, ülkemizde çok farklı bölgelerde yetişebilen bir bitkidir. Özellikle bağışıklık sistemi üzerinde ki etkileri sayesinde çok yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Mevsimsel geçişler başta olmak üzere bağışıklık sistemi üzerinde ki etkileri sayesinde oldukça faydalı olan kara mürverin günümüzde oldukça sıkıntılı bir sürecin yaşanmasına neden olan koronavirüs tehdidine karşı da dolaylı olarak etkili olduğu bazı kaynaklarda belirtilmektedir.

Mevsim değişiklikleri sırasında insan vücudunun değişen hava koşullarına adapte olabilme çabası içinde zayıflayan bağışıklık sistemi, zor durumlarda kalabilmektedir. Bu gibi durumlar başta olmak üzere özellikle salgınlara karşı bağışıklık sisteminin güçlü olması ve bununla birlikte güçlü kalabilmesi için desteklenmesi gerekmektedir. Zayıflayan bağışıklık sistemleri dışarıdan vücuda giren virüslere karşı daha az dayanabileceğinden dolayı hastalanmak, kaçınılmaz olacaktır. 

Solunum yolu rahatsızlıkları, grip, nezle, alerjik hastalıklar ve koronavirüs gibi bulaşıcı hastalıkların yaygınlaşması, sizin de bağışıklık sistemine daha fazla özen göstermeniz gerektiği anlamına gelecektir. Bağışıklık sistemini güçlendirmek içinse iyi uyumak ve stresten uzak durmak gibi faktörlerin yanı sıra aynı zamanda gıda takviyeleriyle de desteklenmesi gerekmektedir. Bunun içinde en fazla tercih edilen bitkilerden birisi olan kara mürver önerilmektedir.

Kara Mürver Nasıl Kullanılır?

Kara mürver, yapı itibariyle bitki olduğundan dolayı oldukça farklı formlarda kullanılabilmektedir. Bunun için yörelere göre kullanım farklılıkları olmakla birlikte kişilerin tercih ettiği yöntemlerin de varlığından söz edebiliriz. Genel olarak kullanım şekillerini şöyle sıralayabiliriz;

  • Reçel: Özellikle ülkemizde çok sık tercih edilen bu yöntem sayesinde birçok meyvenin reçeli yapılmaktadır. Kara mürverin de reçelinin yapılarak tüketilmesi mümkündür.
  • Şurup: Meyvelerden elde edilen şuruplar, çok farklı amaçlarla kullanabilmektedir. Özellikle meyve şurubu yapılarak meyve suyu olarak tüketilmesi mümkündür.
  • Çay: Her meyvenin olduğu gibi kara mürverin de çayının yapılarak bitkisel çay olarak tüketilmesi mümkündür.
  • Meyve özü: Meyvenin çeşitli işlemler sonucunda özünün çıkartılması ve bu özlere bal ve limon eklenerek tüketilmesi sağlanmaktadır.
  • Şerbet: Meyve özleri kullanılarak yapılan bir içecektir.
  • Kaynatma: Kara mürver gibi faydalı meyve ve bitkilerin tek başına ya da farklı meyvelerle birleştirilerek kaynatılması ve suyunun içilmesi şeklinde de kullanılabilmektedir.
  • Krem: Kara mürver gibi bazı bitkilerin kaynatma işlemlerinden sonra daha kıvamlı hale getirilmesi ve bu sayede krem şeklinde vücuda sürülerek kullanılabilir olması sağlanabilmektedir.

Bununla birlikte kara mürverin, gıda takviyesi olarak alınabilmesi de mümkündür. Kara mürverin bağışıklık sistemi açısından oldukça etkili olduğu bilinmekle birlikte günümüzdeki yaşanan salgın ile mücadele kapsamında en fazla tercih edilen ürünlerden birisi olduğu bilinmektedir.

C Vitamini Deposu

Genel anlamda ele alındığında 100 gram mürver bitkisi içerisinde yaklaşık olarak 73 kalori bulunduğu bilinmekle birlikte yine 100 gram olan mürver bitkisinde yaklaşık 35 gram C vitamini bulunmaktadır. C vitamini açısından oldukça zengin olan kara mürverin bağışıklık sistemi üzerindeki etkilerinin yanı sıra çiçekleri, yaprakları ve köklerinden elde edilen özler sayesinde ağrı kesici özelliğinin de ortaya çıkmaktadır. Bu sayede romatizma, bel ağrısı ve ciddi cilt yaralanmaları üzerinde de oldukça etkilidir.

Bu bitkinin sağlamış olduğu bu faydalarla birlikte aynı zamanda çeşitli virüsler üzerinde oldukça etkili olduğu ortaya çıkmış durumdadır. Bundan dolayı günümüzdeki salgın döneminde oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Sadece gıda takviyesi olarak değil aynı zamanda çeşitli şekillerde tüketilebilmesi mümkün olduğundan dolayı insanlar tarafından sık sık kullanılması mümkündür. Bu durum sadece hastalık döneminde değil aynı zamanda bir gıda olarak tüketilmesi, şeklinde gerçekleştirerek daha sağlıklı bir yapıya ve özellikle daha sağlam bir bağışıklık sistemine sahip olabilmeniz için oldukça gerekli olacak bir kullanım sunacaktır.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...