Aşı Olmadan Tatile Çıkmayın

Aşı Olmadan Tatile Çıkmayın

Yaz ayları ile birlikte turistik amaçlı seyahatlerde yaşanan artışla birlikte seyahat hastalıkları da ön plana çıkıyor.

Yaz ayları ile birlikte turistik amaçlı seyahatlerde yaşanan artışla birlikte seyahat hastalıkları da ön plana çıkıyor. Seyahat esnasındaki ölüm nedenleri arasında kazalar ve kalp hastalıklarının başta geldiğini Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Aslı Karademir, enfeksiyon hastalıklarının genelde daha az ölümcül seyretmekle birlikte en çok maruz kalınan sağlık sorunu olduğuna dikkat çekti.

Seyahat edenlerin yüzde 22 - 64'ünde seyahatle ilişkili sağlık sorunları görüldüğü belirtildi. Seyahat esnasında maruz kalınan hastalıklar sadece anlık huzursuzluklara neden olmayıp aynı zamanda tatilin kalitesini de oldukça düşürüyor. Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Aslı Karademir kendimizi birçok seyahat enfeksiyonundan aşı yaptırmak gibi küçük önlemlerle koruyabileceğimizi söyledi.

Seyahat Enfeksiyonlarından Korunma Yolları

Vektörler: Eğer şartlar uygunsa vücudumuzu kapatacak giysiler giymeliyiz. Giysilerin kapatamadığı vücut bölgeleri için böcek uzaklaştırıcılar (dietiltoluamit, DEET gibi) etkilidir. Etkisinin devamı için mutlaka 6 saat arayla tekrarlanmalıdır.

Su ve Yiyecekler: Birçok enfeksiyon hastalığı su ve yiyeceklerden geçer. Bu nedenle birkaç saattir oda sıcaklığında bulunan pişmiş yiyecekler yenmemeli, tamamen pişmiş ve hala sıcak olan yemekler yenmelidir. Yiyecek ve içeceklerle ilgili temel kural “kaynatın, pişirin, soyun veya unutun" olmalıdır.

Solunum Yolu: Özellikle geri kalmış ülkelere uzun süreli seyahatler için önemlidir. Aktif tüberkülozu olan kişilerin uçakla seyahatine izin verilmemelidir. Seyahat sırasında kalabalık ortamlardan ve öksüren kişilerden uzak durulmaya çalışılmalı.

Cinsel Yol: HIV ve cinsel yolla bulaşan diğer hastalıklar risk teşkil etmektedir. Bu nedenle yeterince tanınmayan kişilerle cinsel temastan kaçınmak veya kondom kullanmak önerilir. Ancak kondomda dahi yırtılma veya dökülme nedeniyle yüzde 3 - 5 oranında risk bulunduğu unutulmamalıdır.

Kan Yolu: Seyahat sırasında herhangi bir nedenle sağlık kuruluşuna başvurmak gerektiğinde kullanılacak iğnelerin mutlaka tek kullanımlık olmasına dikkat edilmeli, dövme gibi işlemlerden kaçınılmalıdır.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...