Basit Egzersizlerle Boyun ve Sırt Ağrılarından Kurtulun

Basit Egzersizlerle Boyun ve Sırt Ağrılarından Kurtulun

Her türlü ortamda yapabileceğiniz bu egzersizler günlerinizin daha verimli geçmesinde size destek sağlayacaktır.

Günlük yoğunluk ve strese bağlı kas ağrılarından birkaç dakikalık egzersizle kurtulabilirsiniz. Her tür ortamda yapabileceğiniz bu egzersizler günlerinizin daha verimli geçmesinde size destek olabilir.

Omuz ve Boyun Kasları İçin Gevşeme Egzersizleri

Birinci Adım

Başlangıç pozisyonunuzu alın. Boynunuzu uzatın ve ellerinizi başınızın arkasında birleştirin. Bu sırada ellerinizi öne doğru, başınızı da ellerinize yani arkaya doğru itin. Ellerinizi gevşetmeyin. Gergin halde kalın ve üç kere yavaşça nefes alıp verin. Rahat bırakın. Yeniden başlayın. 

İkinci Adım

Başlangıç pozisyonunuzu alın. Ellerinizi başınızın arkasında birleştirin. Başınızı öne doğru ittirin ve ellerinizle hafifçe bastırarak baskıyı artırın. Üç kere yavaşça nefes alıp verin. Ardından rahat bırakın. 

Üçüncü Adım

Başlangıç pozisyonunuzu alın. İki kolunuzu da uzatarak yukarı doğru kaldırın. Bu şekilde gergin halde beklerken 3 kere nefes alıp verin. Ardından kolları gevşeterek bırakın. 

Dördüncü Adım 

Başlangıç pozisyonunuzu alın. Sağ elinizle başınızın sağ tarafına bastırın. Bu sırada başınızla da aynı güçle elinize doğru baskı uygulayın. İki taraftan da aynı gücü uygulayın ki herhangi bir tarafa doğru hareket olmasın. Bu gergin halde 3 kere nefes alıp verin. Başlangıç pozisyonuna geri dönün. Alıştırmayı bu sefer sol elinizle yapın. İki versiyonu da dört ya da beş kere yineleyin. 

Bacaklar İçin Gevşeme Egzersizleri 

Birinci Adım: 

Bir sandalyenin ön kenarına rahatça oturun. Ayak ucunuzu gererek sağ ayağınızı yavaşça yukarı-aşağı oynatmaya başlayın. Ardından yavaş yavaş tempoyu artırın. Bu hareketi ardından sol ayağınızla yineleyin. Günde bir çok kez yapabilirsiniz. 

İkinci Adım: 

Bir sandalyenin ön kenarına rahatça oturun. Ellerinizden destek alın ve yavaşça ayaklarınızı daire şeklinde hareket ettirmeye başlayın: 

  • Ters yönde
  • İkisini de saatin tersi yönde paralel
  • İkisini de saat yönünde paralel

Üçüncü Adım: 

Ayakta ya da oturarak yapabileceğiniz bir alıştırma. Bir sandalyeye rahatça oturun ya da gevşek bir şekilde ayakta durun. Ayak parmaklarınızı iyice bastırın ve ardından ters yönde yukarı doğru iyice uzatın. Ayakkabılarınız fazla hareket şansı tanımıyorsa, çıkartabilirsiniz. 

Dördüncü Adım 

Bu alıştırmayı ayakta alçak tabanlı ayakkabı ile ya da çıplak ayakla yapmalısınız. Parmak uçlarınız üzerinde yükselin. Sonra da yavaşça topuğa geçiş yapın. Yani bir parmak uçlarınız, bir topuklarınız üzerinde yükselmelisiniz. Bu alıştırmanın zorluk derecesini de artırabilirsiniz. İki ayağınızı da ters yönde hareket ettirmeyi deneyin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...