Burun Estetiği Nasıl Olmalı?

Burun Estetiği Nasıl Olmalı?

Burun estetiği, burunun nefes almadaki rolü ve yüzün en dikkat çekici noktası olması nedeniyle büyük önem taşıyor.

Burun estetiği, burunun nefes almadaki rolü ve yüzün en dikkat çekici noktası olması nedeniyle büyük önem taşıyor. Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Haluk Duman, burun estetiğinde dikkat çekici gelişmeler olduğunu vurguluyor ve Estetik cerrahinin geldiği son nokta “ameliyatlı burun düşer” efsanesi bitiriyor diyor.

Burundaki şekil bozuklukları kişileri mutsuz ederek, güven eksikliği yaratıyor. Burun estetiğinin, görsel açıdan estetik ve işlevsel olarak da nefes alma problemlerini ortadan kaldıracak şekilde yapılması gerekiyor. Günümüz teknolojisiyle estetik cerrahinin son derece başarılı sonuçlar yarattığını söyleyen Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Haluk Duman, burun estetiğindeki güncel gelişmeleri anlatıyor.

Burun estetiğinin amacının “Tek başına bakıldığında güzel ama yüzle beraber bakıldığında yüzün bir parçası olarak görülen, yüze uyumlu bir burun ortaya çıkarmak” olduğunu belirten Prof. Dr. Duman, burun estetiğinin 18 - 20 yaşından itibaren uygulanabildiğini aktarıyor.

Burun estetiği ameliyatlarında; burundaki fazla kıkırdak ve kemiğin çıkartılmasıyla şişkinlik ve şekil bozuklukları düzeltiliyor. Kullanılan yönteme bağlı olarak burunun boyutları küçültülebiliyor veya artırılabiliyor. Bu ameliyatlarda burun delikleri daraltılabiliyor, burunun sırtındaki kemik çıkıntılar alınıyor, burun ucunun veya köprünün şekli de değiştirilebiliyor. Ameliyatlarda "açık rinoplasti" yöntemini tercih ettiklerini belirten Prof. Dr. Duman, bu yöntemle burun ucu olarak adlandırılan kısmı görüp, ameliyat sırasında oraya girişimde bulunabildiklerini söylüyor. “Açık rinoplasti ameliyatında burun ucunda simetri tam olarak sağlanabiliyor ve ihtiyaç olan bölgelere kıkırdak destekler yerleştirilip dikişlerle sabitleniyor” diye konuşan Prof. Dr. Duman, böylelikle ameliyattan sonra burun şeklinin değişmesi riskini en aza indirgediklerini aktarıyor. Bu yöntem sayesinde “Ameliyatlı burun bir süre sonra düşer” yargısının da sona erdiğine dikkat çekiyor.

Hasta, burun estetiği ameliyatından hemen sonra evine gidebildiği gibi, arzu ederse hastanede de bir gece geçirebiliyor. Ameliyata bağlı bir ağrı hissedilmiyor ancak ilk 24 - 48 saatte hastanın gözlerinin etrafında ödem ve şişlik olabiliyor. Bunlar zamanla azalıyor. Göz çevresindeki morluklar 7 - 10 gün arasında geçiyor. Burunun son şekline gelmesi ise 6 - 12 ay arasında oluyor.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...