Büyük Göğüsler = Büyük Dertler

Büyük Göğüsler = Büyük Dertler

Büyük ve sarkık göğüsler günümüzde birçok hanım için sorun oluşturmaktadır.Peki neden büyüyor göğüsler, çaresi nedir?

Büyük ve sarkık göğüsler günümüzde birçok hanım için sorun oluşturmaktadır. Büyük göğüsleri gizlemek, onların ağırlığını taşımak, uygun beden sütyen bulmak, omuzların sütyen askılarından çökmesi, terleme yapması, hepsi ayrı ayrı dertlerdir ve biraraya gelince dayanılması çok zor olur. Peki neden büyüyor göğüsler, çaresi nedir?

Göğüs Büyümesi Nedenleri

Göğüs büyümesi genç kızlıktan beri varolabilir (virjinal hipertrofi), sonradan şişmanlama ile ortaya çıkabilir, gebelik sonrasında göğüsler büyük kalabilir, bazı hormonal ilaçlar (kortizon vb) kullanımı sırasında veya sonrasında göğüs büyümesi olabilir. Bazan da bizzat göğüsün kendisinde bir kitle özellikle tek göğüsü büyütür

Ailevi yatkınlık bu sebeplerden herhangi biri ile beraber ortaya çıkabilir. Hormonal sebep sonlandığı takdirde genellikle meme büyümesi durur.

Makromasti olarak adlandırılan meme büyülküğü bazan o kadar ileri boyutlara ulaşır ki Gigantomasti (dev meme) şeklinde tezahür eder. Hem çok büyük hem de çok sarkık olan göğüsler artık vücuttan ayrı birer parça gibidirler.

Uzman Yaklaşımı Nasıl Olur

Göğüs büyüklüğü nedeniyle başvuran bir hanımda öncelikle göğüs muayenesi yapılmalıdır. Göğüs ölçüleri de bu arada kayıt edilir. Memelerde ve koltukaltlarında kitle bakılır. Önceki meme hikayesi öğrenilir (şüpheli kitle, akıntı vb.) ve nihayet ailedeki meme hastalıkları sorgulanır. Daha sonra gerektiği durumlarda memelerin ultrasonik incelenmesi istenebilir. Ultrason tetkiki kolay ve zararsızdır, ışın alınmaz ve memelerdeki şüpheli kitleler hakkında iyi bir fikir verir. Öyle ki bu ultrasonda şüpheli bir kitle çıkarsa küçültme ameliyatında bu kitle çıkarılıp patolojik incelemeye gönderilebilir.

Göğüs büyümesi devam ediyorsa büyümenin nedenlerine yönelik testler istenir. Göğüs büyümesi durmuşsa meme küçültme ameliyatına karar verilebilir. Hastanın beklentileri burada önemlidir. Kaç bedene kadar küçültme istediği, kalacak izlerin yerleri ve benzeri ayrıntılar tartışılır. 

Meme küçültmede ameliyatlarında fazla meme dokusu ile birlikte fazla deri de atılır bu nedenle genellikle ters T şeklinde bir iz kalır. Bu iz dekolteden gözükmeyecek şekilde meme altında kalır. 

Operasyonun yapılması için kişinin sağlık durumunun elverişli olması lazımdır. Sağlık durumu genel sağlık testleri ve kişinin durumuna özel tetkikler ile anlaşılabilir. Uzman doktor bu testlerin sonucunda özel bir riski yoksa ameliyata karar verir. 

Göğüs Küçültme Meme Kanserini Azaltıyor Mu

Meme küçültme ameliyatı meme kanseri olma şansını otomatikman azaltır. Meme dokusu ne kadar küçülürse kanser gelişme şansa da o kadar azalır. 

Göğüs Küçültme Ameliyatı

Meme küçültme ameliyatlarını Estetik ve Plastik Cerrahi uzmanları yapabilir. Genel beden ölçüleri ve göğüs kafesine uygun olarak, hastanın beklentileri de dikkate alınarak işaretleme yapılır. Meme başı büyükse onun da küçültülmesi planlanır. Ayakta yapılan bu işaretlemeye ameliyat sırasında uyulur çünkü yatarken ölçüler değişmektedir.

Göğüs küçültme ameliyatı genel anestezi ile yapılır ve genellikle 3-4 saatte tamamlanır. Gerekli miktarda deri ve meme-yağ dokusu çıkarılırken meme başı olması gereken yere süt kanalları ile beraber taşınır. Kalan meme dokusuna şekil verilir ve göğüs ön duvarına dikişlerle asılır. Olası kan ve sıvı birikimini önlemek için vakumlu dren konur ve dokular gizli dikişlerle kapatılır. Dren yeri ve bazı kritik bölgeler hariç genellikle alınacak dikiş yoktur ve gizli dikişler kendinden erir. 

Göğüs Küçültme Sonrası Zorlukları Neler

Göğüs küçültme ameliyatı sonrasında uzman doktorun gerekli gördüğü kadar hastanede yatmak (genellikle 2-3 gün) ve onun önerilerine uygun davranmak, hem ameliyat sonrası olası terslikleri önler hem de erken dönemin daha rahat atlatılmasını sağlar. Koruyucu antibiyotikler ve ağrı kesici ilaçlar gereklidir. Drenler 3-4 gün veya daha sonra alınabilir. Bandajlar genellikle drenlerle beraber çıkarılır ve hemen özel destekli sütyene geçilir. Bu sütyen 1-3 ay zorunlu olarak takılır ve 3 ay sonunda ağır sporlar dahil her türlü aktiviteye izin verilir. 

Meme küçültme ameliyatı küçük ölçekli bir ameliyat olmamakla beraber öyle aşırı zorluklar da yoktur. Doktorun önerileri ile erken dönem nisbeten rahat atlatılabilir. Kişiye göre değişmekle beraber 10-15 gün istirahat sonunda tedricen normale dönmek mümkündür. 

Bazı hassas bünyelerde doku içindeki dikişler birkaç hafta içinde kendisini dışarı atabilir, dikiş doktor tarafından çıkarılıp atılırsa hemen düzelme olur. 

TERS-T Ameliyat İzi

Ameliyat her ne kadar gizli dikişlerle yapılsa bile ters T şeklinde izi mutlaka kalır. Bu iz 3 ay içinde solmaya yüz tutar ve geçen zamanla daha da belirsizleşir. İz kalmasında kişisel farklılıklar da sonuca tesir eder, bazı kişilerin yarası çabuk iyileşip izleri kaybolurken bazılarının yaraları geç kapanır ve izleri uzun süre belli olur. Periodik doktor kontrolleri sırasında izlerin durumuna göre bazı ilaçlar yararlı olabilir. 

Göğüs Küçültme Ameliyat Sonrası Emzirme ve Memebaşı Hissi

Bu operasyon sırasında süt kanalları kesilmediği için olası doğum sonrası emzirme mümkün olur. Bı nedenle meme küçültme ameliyatı genç kızlarda da uygulanabilir. Ancak meme dokusu küçültüldüğü için otomatikman süt vermede azalma olabilir.

İlk birkaç hafta meme başları hissiz kalmakla birlikte zamanla bu his tamamen veya büyük oranda geri dönmektedir.

Bazı çok büyük memelerde istisnai olarak meme başı ancak kesilerek nakledilebilir ve bu sırada süt kanalları da kesilir. Bu yöntem sadece doğum yapmayacak bayanlarda seçilir. Yine bu yöntemde meme başı hissi uzun süre geri gelmeyebilir. Ancak bu yöntem nadiren ve çok büyük memelerde, orta yaş ve üzerindeki hanımlarda son çare olarak kullanılır. 

Gebelik ve Meme Sarkması

Gebelik çok önemli bir hormonal travmadır ve göğüslerde farklı değişikliklere yol açabilir. Göğüs küçültme ameliyatı olmasa da gebelik sonrası memelerde sarkma olabilir, ancak göğüsler ne kadar küçükse bu sarkma tabii ki o kadar az olur. Diğer bir deyişle göğüsleri küçültülmüş bir hanımda gebelik sonrası gelişebilecek meme sarkması daha az olacaktır.

Göğüs küçültme ameliyatı sonrasında gebeliğe bağlı meme sarkması gelişirse emzirme sonrasında bazı düzeltmeler gerekebilir. Bu düzeltmeler genellikle daha küçük çapta işlerdir ve tamamen eski ameliyat izlerinden yapılabilir, yani ilave ameliyat izi olmaz.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...