Cildinizi Kışa Hazırlayın

Cildinizi Kışa Hazırlayın

Yazın güneşin kontrollü kullanımı cildiniz üzerinde olumlu etki yaratır. Akne, sivilce gibi cilt sorunları bir süre için de olsa ortadan kalkar.

Yazın güneşin kontrollü kullanımı cildiniz üzerinde olumlu etki yaratır. Akne, sivilce gibi cilt sorunları bir süre için de olsa ortadan kalkar. Ancak yaz aylarının sonunda cilt genellikle kurumaya, nemini yitirmeye başlar.

Kuruluğun oluşması, yağ bezlerinin yeterli sebum veya yağ üretememesinin sonucudur. Nemin yitirilmesi ise cildin su ihtiyacının yeterince karşılanmamasından kaynaklanır. Kışın özellikle rüzgar, soğuğun etkilerini arttırır ve ciltteki nemi aniden uzaklaştırarak cilt yüzeyinin aşırı derecede soğumasına neden olur. Yıl boyu ılıman iklimi olan bir bölgede yaşamıyorsanız, kış aylarının soğuk ve sert etkilerini yok etmek ya da en aza indirmek için cildinize daha fazla özen göstermek ve bakım uygulamak zorundasınız.

Nelere Dikkat Etmelisiniz?

 • Kış bakımında cildin neminin korunması ve beslenmesi çok önemlidir. Cilt tipine uygun besleyici ve nemlendiricileri kullanılmalısınız.
 • Kışın cildinizin soğuktan korunması ve nemini kaybetmemesi için eldiven, atkı, bere gibi dış ortamla direkt teması azaltan aksesuarlar kullanmalısınız.
 • Kaloriferli ortamlarda kalorifer üzerine mutlaka su bulunan kaplar koyarak ortamın nemini korunmasını sağlamalısınız.
 • Kış aylarında UV ışınları da cildin en büyük düşmanı olarak saldırısını sürdürür. Eğer kış sporlarıyla ilgileniyorsanız veya tatil için karlı bölgeleri seçtiyseniz cildiniz için özel önlemler almalısınız. Kar, UV nin büyük oranda yansımasına neden olan bir yüzeydir. Bu yüzden tercihen SPF içeren ürünler kullanmalı ve SPF 15 ve 30 olan ürünler seçmelisiniz.

Kışın Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

 • Bakım veya temizliği mutlaka bulunduğunuz ortamın ısısına uyum sağladıktan sonra yapmalısınız.
 • Akşamları makyajınızı silmek için cildinize temizleyiciyle masaj yapın. Makyajınızı önce pamukla hafifçe silip, temizleyici sütle yüzünüzü temizleyin.
 • Yumuşak bir fırça ve temizleme jelinizle yüzünüzü ve boynunuzu dairesel hareketlerle temizleyip sonra da bol suyla yıkayın. Bu işlem yüzünüze pürüzsüz ve parlak bir görünüm kazandırır.
 • Ölü hücreleri ve pürüzleri yok etmek için yüzünüze ve boynunuza sürdüğünüz kremleri 5 dakika beklettikten sonra ince bir kağıt mendil yardımıyla tonik sürün.
 • Bundan sonra yüze parmak uçlarıyla masaj uygulayın. Ayrıca zayıflamış dokulara renk ve elastikiyet kazandırmak için kuvvetli nemlendiriciler kullanabilirsiniz.
 • Fazla kremi bir pamuk ile alındıktan sonra, cildinize uygun bir maske kullanıp maskeyi yüzünüzde yaklaşık 10 dakika kadar bekletin.
 • Tekrar bir kat tonikle silindikten sonra yüzünüz artık temizdir ve tüm hava muhalefetine rağmen artık rahatça nefes alabilmektedir.
 • Dudaklarınızın kurumasını önlemek içinse ılık suyla ıslatılmış bir pamuğun dudaklarınız üzerinde birkaç dakika tuttuktan sonra saf vazelin veya parlatıcılar kullanın ve bu işlemi gün içinde gerektikçe tekrarlayın.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...