İmitasyon Takılar

İmitasyon Takılar

Ama uzmanlara göre imitasyon takılar vücut sağlığını olumsuz etkileyip ciltte lekelenmeye sebebiyet verebilir..

Bazen beğendiğimiz takıların asılların alamadığımız ya da bulamadığımız için imitasyonlarını kullanırız. Uzmanlara göre imitasyon takılar; el bileği, boyun ve kulak memesinde iyileşmesi zor lekeler bırakabilir

Özellikle genç kızların fazla sayıda kullandıkları imitasyon takıların, sürekli kullanım sonucu cildin görünür bölgelerinde, tedavisi güç kahverengi lekelere yol açtığı belirtildi.

İmitasyon takı yapımında kullanılan nikel alerjik kontakt dermatit adı verilen egzamaya neden olabilmektedir; "Özellikle sıcak havada terlemeyle birlikte alerjik reaksiyon daha da artar".

İmitasyon takı meraklılarına "Güzelleşmek uğruna, tedavisi çok güç kahverengi lekelere yol açabilirsiniz" uyarısında bulunan uzmanlar, üstelik bu lekelerin, takıların kullanıldığı görünür bölgelerde oluşacağını, cilt güzelliğinin bozulacağını vurguluyor.

Cildin çevresel faktörlerle sürekli mücadele içinde olduğunu ifade eden Özpoyraz, şöyle devam etti:

Kimyasal maddeler, ultraviyole ve radyasyon ışınları, fiziksel tahriş, değişen nem oranları, ilaçlar, iç organ hastalıkları ve psikolojik faktörler cildi sürekli olarak etkiler.

Hepsi cilt düşmanı olan bu etkiler, bazen cildin sahibinden de yardım alırlar. Bayanların, zararlı etkilerini bilmeden bolca kullandıkları imitasyon takılar bunun en iyi örneğidir."

İyileşmesi Güç

İmitasyon takılar ve metal düğmelerin yinelenen temasının ciltte kızarıklık, kabuklanma ve sulu yaralar meydana getirir. Bu hoş olmayan görüntüye bir de kaşıntının eklenebilir. "Takılar özellikle el bileği, boyun ve kulak memesinde iyileşmesi güç kahverengi lekeler bırakabilirler".

Egzama şikâyeti olanların, bir dermatolog hekime başvurarak, alerjinin nedenlerini öğrenmeleri gerektiğini kaydeden Özpoyraz, Hastalar çoğu zaman dermatitin takıdan kaynaklandığını fark etmiyorlar. Korunma için egzamaya neden olan faktörleri bilmek gerekir.

Alerjen, bir dermatolog tarafından uygulanacak "yama testi" ile kesin olarak anlaşılabilir.

 

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...