Su İç Güzel Görün

Su İç Güzel Görün

Yemek yemeden haftalarca hayatta kalabiliyorken susuz sadece birkaç gün yaşayabiliyoruz. Peki ama nedir suyu bizim için bu kadar gerekli kılan?

Yemek yemeden haftalarca hayatta kalabiliyorken susuz sadece birkaç gün yaşayabiliyoruz. Bu durumda günde an az sekiz bardak su (kola, kahve veya çay değil!) içilmesi gerektiğini artık hepimiz öğrendik. Peki ama nedir suyu bizim için bu kadar gerekli kılan?

Kasları Güçlendirir, Yorgunluğu Önler

Birçok insan sadece susadığında su içmek gerektiğini düşünüyor. Oysa susayana kadar geçen o geniş zaman diliminde vücudumuz su kaybediyor. Özellikle de spor yapanlar daha çok terledikleri için daha çok su kaybediyorlar. Ve bu kayıp insanın kendisini daha yorgun hissetmesini sağlıyor. Dolayısıyla yapılan egzersizlerde amaca ulaşmak zorlaşıyor. Kaslar güçleneceğine daha da zayıflıyor. İşte bu yüzden spordan önce, spor sırasında ve sonrasında mutlaka su içmek gerekiyor.

Başlı Başına Bir Sağlık Kaynağı

Suyu ne kadar çok içmemiz gerektiğini anlamanın en iyi yolu içinde bulunan sağlığımız için gerekli maddelerin varlığından haberdar olmak herhalde. Bu maddelerin vücudumuza giren birçok zararlı maddeleri atmamızda büyük yararı oluyor. Uzmanlar istediğin kadar su içmekte serbest olduğunu söylüyorlar. Tek dezavantajın biraz fazla tuvalete gitme ihtiyacı olacak o kadar. Ayrıca çok su içenlerin ciltlerine dikkat edersen farkı hemen anlayacaksın. Çünkü onların cildi çok daha parlak ve sağlıklı görünür. Böylece suyun sağlığımız kadar görünüşümüzde de fark yarattığı bir gerçek.

Gerektiğinden Fazla Yemeyi Önler

Herhalde dış görünüşüne özen gösterenler için en iyi neden bu olsa gerek. Evet, daha fazla su içerek çabuk acıkmaktan ve sürekli atıştırma halinden kurtulabilirsin. Çünkü tüm aldığın besinler de (sebze, meyve, et gibi) zaten su içeriyor ve senin doymanı sağlıyor. Yani acıktığını hissettiğinde aslında vücudunun suya ihtiyacı olabiliyor. İşte bu ihtiyacı en aza indirme ve gerçekten gerektiği zamanlarda yemek yemeyi de bol su içmek sana sağlıyor. Tabii ki sadece su iç ve yaşa, demiyoruz. Sadece her gün alman gereken vitamin ve proteinleri unutmadan hayatında suya da mutlaka yer aç, o kadar. Hem sağlıklı ol hem de güzel daha iyi görün.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...