Yaşlılık Önleyici Kozmetikler Kanser Yapıyor

Yaşlılık Önleyici Kozmetikler Kanser Yapıyor

Yaşlanmayı önlemek amaçlı kullanılan kozmetik ürünlerinin neredeyse hepsinde kansere yol açan maddelerin bulunduğu öne sürüldü.

Uzmanlar yaptıkları araştırmalar sonrasında, kırışıklık kremlerinin kansere yol açtığı uyarısını yaptı. Yaşlanmayı önlemek amaçlı kullanılan kozmetik ürünlerinin neredeyse hepsinde kansere yol açan maddelerin bulunduğu öne sürüldü. Ancak kadınlar bu ürünlere masum bir istekle başvursa da kozmetik ürünlerin sanıldığı kadar masum olmadığı söyleniyor. 

Illinois Üniversitesi Çevre Sağlığı emekli öğretim üyesi Dr. Sam Epstein, bu tür kozmetik kremlerin içeriğinde Alpha Hydroxy Acid bulunduğunu, cilt için çok tehlikeli olabileceğini ve önemli hasarlar bırakabileceğini belirtti. 

“Hemen hemen tüm kadınlar, hatta erkekler de dahil olmak üzere daha da güzel görünmek uğruna çareyi kozmetik ürünlerde buluyor. Yaşlanmak doğal bir faktör, korkulmaması gerek” dedi. Amerika'nın önde gelen sağlık örgütlerinin de destek verdiği 'Güvenli Kozmetikler Kampanyası'nın sonuçlarına göre de; kozmetik ürünlerde kullanılan 10 bin 500 kimyasalın yüzde 89'u sağlık açısından güvenilirlik taşımıyor.

Kozmetik ürünlerin neden olduğu kanser türleri arasında ise ilk sıralarda; rahim, yumurtalık ve cilt kanseri geliyor. Amerikalılara göre; kozmetik ürünlerin denetimsizliğindeki en büyük nedenini ise bu ürünlerin ilaçtan sayılmaması oluşturuyor. 

Dr. Sam Eptein, ürünler bu denli dehşet saçarken kozmetik endüstrinin, AB kuralları maddeleri gereğince ürünlerde uyarı etiketi bulundurmaları gerektirdiğini savundu. Ayrıca yetkili birimlerin insanları uyarması için girişimlerine devam edeceğini ifade etti.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...