Yüzünüzü Beslenerek Güzelleştirin

Yüzünüzü Beslenerek Güzelleştirin

Lekeler, akne ve kırışıklık gibi sorunlar hemen can sıkar, çünkü daima göz önündedirler ve saklamak da zordur...

Yüz, aynaya baktığınızda ilk gördüğünüz şey. Dolayısıyla, lekeler, akne ve kırışıklık gibi sorunlar hemen can sıkar, çünkü daima göz önündedirler ve saklamak da zordur. Oysa bazı bitkiler, içerdikleri doğal maddelerle bu sorunlarınızı çözümleyebilir ve güzel bir cilde kavuşmanızı sağlayabilirler. İşte güzel bir cilt için ihtiyacınız olan 10 besin:

Koyu Yeşil Yapraklı Bitkiler (Sivilceye İyi Gelir)

Ispanak gibi koyu yeşil yapraklı bitkiler bol miktarda antioksidan içerir. Koyu yeşil yapraklı bitkileri bir kısmında da bol miktarda demir bulunur. Yeterince demir almayan kadınların suratlarında koyu renkli halkalar belirir. Yeşil yapraklı bitkilerde bulunan minerallerden biri de çinkodur. İsveç te, sorunlu cilde sahip hastalar üzerinde yapılan bir araştırmaya göre; diyetlerine çinko eklendiğinde, 3 ay içerisinde yüzde 85 lik bir iyileşme olduğu saptanmış. Çinko aynı zamanda, hasarlı kolajenin kırılıp, yeni kolajen üretilmesini de sağlıyor.

Zeytinyağı (Cilt Kuruluğuna İyi Gelir)

Pürüzsüz bir cilt için gerekenlerden biri de yağdır. Eğer çok kuru ve dökülen bir cilde sahipseniz, yeterince yağ almıyor olabilirsiniz. Bu durumda, beslenme programınıza uygun miktarda yağ eklediğinizde, bu durumun birkaç hafta içerisinde iyileştiğini görürsünüz. Eğer kuru cilt probleminiz varsa, günde bir çorba kaşığı zeytinyağı sizin için idealdir. Eğer probleminiz, tıkanmış gözeneklerse, o zaman zeytinyağındaki yağ asitleri bunların temizlenmesine yardımcı olur.

Su (Nem Verir)

Kurumuş bir cilt, soluk ve gri görünür. Buna en iyi gelen şeyse, sudur. Nemlenen cilt, daha sağlıklı görünür. Ayrıca kırışıklıklar da bu şekilde daha az belli olur. Bunun için her gün minimum 2 litre su içmelisiniz. Eğer egzersiz yapıyorsanız, bu miktarı artırın.

Brokoli (Cildinizi Esnek Tutar)

Brokoli, A ve C vitaminleri gibi antioksidanlar açısından pek çok besinden daha zengindir. Ayrıca kansere karşı etkili olan kimyasallar da içerir. C vitamini, cildi esnekleştirir ve morarma ve çürümelerin önüne geçer. A vitamini ise, enfeksiyona karşı direnci artırarak aknenin önüne geçer.

Orman Meyveleri (Kırışıklıklara İyi Gelir)

Orman meyveleri deyince; dut, böğürtlen, ahududu, çilek gibi meyvelerden bahsediyoruz. Bunlar, yaşlanmayı geciktirme konusunda ümit veren, polifenoller (bir tür antioksidan) içerirşer. Ayrıca kısa zamanlı hafıza ve denge için de yararlıdırlar. Bir avuç çilekte bulunan C vitamini, günlük ihtiyacınız olan kolajeni tekrar üretmeye yetecek miktardadır.

Somon Balığı (Yangıyı Hafifletir)

Omega-3 yağ asitlerini içerir. Bunlar, kolajeni yok eden bağımsız radikallerle savaşır ve cilt üzerinde ince çizgilerin derinleşmesini önler. Önerilen miktar, haftada 3 kez somon yemektir. Eğer deniz ürünlerinden hoşlanmıyorsanız, o zaman alacağınız 2000 miligramlık balık yağı takviyesi de, 115 gramlık somonun yerini tutar. Ya da beslenme programınıza keten tohumu yağı ve fındık ekleyebilirsiniz. Bunlar da akneye iyi gelen çinkodan içerir.

Kantalup Kavunu (Pul Pul Dökülmeyi Önler)

Bu kavun, likopen gibi karotene benzer maddeler içerir. Bunlar, kırışıklıkların ortaya çıkmasına neden olan, kolajenin hasar görmesi durumunu azaltır. Cildinizin rengi donuksa, günde birkaç dilim kantalup kavunu yemek size iyi gelecektir. Ayrıca dirsek bölgesindeki deri sertleşme ve kurumaları için de faydalıdır.

Soya (Sivilceyi Önler)

Soya hangi formda olursa olsun tam bir cilt kurtarıcısıdır. İçerdiği, östrojene benzeyen kimyasallar nedeniyle, akne oluşumunun önüne geçebilir. Ayrıca soyada, yeni hücre oluşumuna yardımcı olan ve cildi nemli tutan E vitamininden de bol miktarda bulunur.

Havuç (Kırışıklığı Önler)

İçinde bulunan ve vücudunuzun A vitaminine çevirdiği beta karoten, kuru ciltler için birebirdir. Bu madde, kayısı ve tatlı patates gibi diğer turuncu renkli sebze ve meyvelerde de bulunur.

Yulaf (Toksinleri Dışarı Atar)

Ağır ağır pişirerek hazırlayın. İçerdiği lifler, vücut tarafından toksinleri filtre etmekte kullanılır. Ayrıca B vitaminleri açısından da son derece zengindir.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...