Bebek Koltuğu

Bebek Koltuğu

Bebek koltuğu alırken bebeğinizin daha rahat ve sağlıklı durabilmesi için dikkat etmeniz gereken hususlar ve tercihinizi belirleyici faktörler.

Yakın bir zamana kadar anne babalar bebekleri için otomobilde en emin yerin birisinin kucağı olduğunu düşünürlerdi. Fakat bugün biliyoruz ki, bebeğin birisinin kucağında olması kazaya daha yakın olması anlamında olmaktadır. Saatte yalnızca 50 km. hızla giden bir otomobilde bile yeni doğmuş bir bebek üç katlı bir apartmandan düşme hızına eşit bir hızla kendisini tutan bir kişinin kollarından fırlayabilir. Eğer bir emniyet kemeri kullanmıyorsanız bebeğiniz sizinle ön cam arasında ezilebilir.

Birçok devlet, çocukların özel dizaynlı emniyet iskemleleri içinde otomobile bindirilmeleri konusunda yasalar çıkarmışlardır. Böyle bir düzenleme getirmemiş bir ülkede bile, bebeğiniz için bir otomobil iskemlesi satın almanız yapmanız gereken en önemli alışverişlerden birisidir. Hatta bebeğinizi hastaneden, eğer otomobille eve götürecekseniz, kesinlikle bir otomobil iskemlesi olmadan ayrılmamalıdır.

Böyle bir otomobil güvenlik iskemlesi bebeğin vücut ağırlığı çarpma esnasında dağılacak ve bebeği herhangi bir çarpma esnasında arabadan fırlamayacak şekilde dizayn edilmiştir. Bir kazanın neye yol açacağını kestirebilmek mümkün değilse de, uzmanlar, güvenlik iskemlesinin uygun şekilde kullanılması halinde bebeğin hayatta kalma şansının son derece artacağını iyi bilmektedir.

Doğru şekilde yerleştirilen bir çocuk koruma sistemi, ölümcül yaralanmaları % 75, önemli yaralanmaları % 67 oranında azaltacaktır. Avrupa da ailelerin yaklaşık % 80 i çocuklarını bebek koltuğunda güven altına almalarına rağmen bazı hatalar yapmaktadırlar. Avrupa'daki pek çok araştırma göstermektedir ki, bebek koltuklarının % 50 ile 70 i hatalı yerleştirilmektedir. Ayrıca, çok büyük oranda koltuk, çocukların büyümesi sonucunda küçük kalması nedeniyle, herhangi bir kaza anında yaralanma riskini daha da arttırmaktadır.

İki tip güvenlik iskemlesi vardır. Birisi 10 kg dan daha az bebekler için dizayn edilmiştir. Bu tip güvenlik iskemlelerinde bebek koltuğa yerleştirildiğinde yüzü arabanın arka tarafına doğru gelir. Bu çok yararlı bir yerleşim şeklidir. Çünkü herhangi bir çarpma esnasında, çarpma şokunu bebeğin en güçlü olan kısmı, sırtı karşılayacaktır.
Güvenlik iskemlesi arabanın ön ya da arka koltuğuna yerleştirilebilir. Çoğu anne baba, en azından başlangıçta, bebeklerini seyahat esnasında etrafı görebilmesi için arabanın ön koltuğuna oturtmayı tercih ederler.
Diğer güvenlik iskemlesi ise doğumdan bebek yaklaşık 20 kg. oluncaya kadar kullanılabilen ayarlamalı iskemlelerdir. Bu iskemleler arkaya ya da öne bakacak şekilde ya da bebek ayakta durabilecek şekilde ayarlanabilir.
Bir güvenlik iskemlesi satın almak istediğinizde çarpma veya şok testi yapılmış bir standarda uygun olmasına dikkat etmelisiniz.

Avrupa’daki pek çok motorlu araç kurumu, ailelere, bebek ve çocuk koltuklarını arka koltukta herhangi bir yere sabitlemelerini önermektedir. Buna bağlı olarak, arka yöne çevrilmiş olan bir bebek koltuğu, hava yastığı olan ön yolcu koltuğuna kesinlikle konulmamalıdır ve ideal olarak arka koltuğa yerleştirilmelidir. Aksi halde, bir kaza anında hava yastığı açılacak, bebek koltuğunun arka tarafına çarpacak ve hava yastığı gücü bebeğin ciddi yaralanmasına neden olabilecektir. Bebek ve çocuk koltuklarının çeşitlerini; bebek koltukları, çocuk koltukları, yükseltme koltuğu ve darbe emici yükseltme yastığı olarak sıralayabiliriz. Hangi iskemleyi seçerseniz seçin, kullanılması için gerekli talimatlara mutlaka uymalısınız. Eğer iskemle doğru olarak yerleştirilmez ve kullanılmaz ise bebek için tam anlamıyla yararlı olmayacaktır.

 

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...