Boşanmanın Çocuklara Etkisi

Boşanmanın Çocuklara Etkisi

Boşanma süreci her ne kadar çiftler arasında yaşansa da bu süreçten en çok etkilenenler şüphesiz çocuklardır.

Evli çiftlerin yaşadığı olumsuzluklar yüzünden ilişkilerini sonlandırmak isteyebilirler. Boşanmış çiftlerin çocukları daha fazla uyuşturucu kullanıyor. Evliliği ve çocuk sahibi olmayı istemiyor.

ABD’de yapılan bir araştırma, boşanmanın çocuklarda yarattığı travmanın, çocuğun kendi ailesini kurarken bile etkili olduğunu ortaya koydu. Türkiye’de yapılan araştırmalar ve psikiyatristlere göre bizde de durum farklı değil. Berkley Üniversitesi’nden Judith Wallerstein’in, boşanmış ebeveynlerin çocuklarını, yetişkinliğe kadar inceleyen araştırması, San Fransisco’da 100 çocuk üzerinde yapıldı. 25 yıl süren araştırmada, ebeveyni boşanmış çocukların yanı sıra, bu çocuklarla arkadaşlık eden fakat kendi aile ilişkileri iyi olan 44 çocuk ve aileleri de incelendi.

Evlilik Oranı Düşük

Araştırma sonuçlarına göre iyi aile bağlarına sahip olan çocukların yüzde 80’i evlenirken, boşanan ailelerin çocuklarında bu oran yüzde 60’a düşüyor. Birinci guruptakiler yüzde 61 oranında çocuk sahibi olurken, ikinci grupta oran, yüzde 38. Ayrıca ikinci gruptakilerin yüzde 17’si evliliğini devam ettirmeyi başaramıyor. Diğer çarpıcı sonuç ise, boşanmış ailelerin çocuklarının erken evlenmeye eğilimli olması. Buna rağmen, boşanan ailelerin çocuklarının yüzde 57’si bu erken evliliklerini sürdüremiyor. Diğer grupta boşanma oranı yüzde 25.

Baba Desteği Yok

Yüksek öğrenim sırasında aileden alınan maddi destek de iki grup arasındaki farklılıkları ortaya koyuyor. Boşanmış ailelerin çocuklarının yüzde 29’u yüksek öğrenim sırasında babalarından maddi destek alıyor; diğer grupta bu oran yüzde 88. Ortaya konan bir başka gerçek ise boşanmış ailelerin çocuklarının yüzde 25’inin 14 yaşından önce içki ve uyuşturucuyla tanışmaları. İyi aile bağlarına sahip çocuklarda bu oran yüzde 9.
Wallerstein, boşanmalarda çocuk ne kadar küçük olursa, travmanın da o kadar şiddetli olduğunu vurguluyor.

 

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...