Çocuğunuza Sağlıklı Beslenmeyi Öğretme Taktikleri

Çocuğunuza Sağlıklı Beslenmeyi Öğretme Taktikleri

Anne babalar genelde çocuklarının yeterince yemek yemediğinden ve abur cubura düşkün olduklarından şikayet ederler.

Anne babalar genelde çocuklarının yeterince yemek yemediğinden ve abur cubura düşkün olduklarından şikayet ederler. Ancak çocuğunuzun sağlıklı beslenme alışkanlıklarına sahip olmasında siz anne babalara büyük pay düşüyor.

Taklitle Öğretin 

Çocuklar anne ve babalarının hareketlerini taklit eder. Ebeveynlerin yeme alışkanlıkları onlar için örnek teşkil eder. Çocukların yanında sağlıklı beslenmeye ve yavaş yemek yemeye özen gösterilmeli. 

Seçenek Önerin 

Çocuğu sofraya çağırdığınızda ona seçenekler sunun. Eğer birkaç farklı sebze olursa çoğu çocuk tabakta yemek isteyebileceği bir şey bulabilir. Çocuk böylece aynı öğünde farklı besin gruplarıyla beslenme alışkanlığı da edinmiş olur. 

Kolayca Erişebilsin 

Çocuklar ulaştıkları yerlerdeki hafif yiyeceklere el atar. Hazırladığınız sağlıklı yiyecekleri gün içinde kolayca ulaşabilecekleri, gözlerinin önünde olan yerlere koyun. 

Tabakları Süsleyin 

Aynı servis tabağındaki turuncu havuç, yeşil kereviz, küçük kırmızı domates ve beyaz karnabahar güzel bir şekil ve renk verir, çocuğu yemek yemeye teşvik eder. 

Yemek Yaptırın 

Çocuklar ne yaparlarsa onu yeme eğiliminde olurlar. Anne babalar çocuklarıyla mutfakta eğlenceli saatler geçirmeliler. Kek gibi yapması kolay yiyecekler alışkanlık yaratır.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...