Çocuğunuza Sevgi Gösterin

Çocuğunuza Sevgi Gösterin

Çocuğunuzun zihinsel gelişiminde en önemli etkenlerden biri sevgidir. Ebeveyn olarak göstereceğiniz sevgi hem hareketlerinizle hem de sözlerinizle gerçekleşir.

Sevgi ortamında büyüyen çocuk sağlıklı oluyor. Çocuğunuza sevginizi gösterin. İşte onun sevildiğini anlaması için bilmeniz gereken kurallar...

Uzmanlar, sevgi ortamında büyüyen çocukların sağlıklı olduklarını belirtiyor ve çocuklara sevgiyle yaklaşmanın 5 ana kuralı bulunduğunu anlatıyor. Gerçek gereksinimlerinin bilincinde olmasalar ve kendi tepkilerini anlamasalar bile, çocuklar sevgiye hava, su ve yemek kadar gereksinim duyuyor. Özellikle, 0-6 grubu çocukların fiziksel gelişimini sağlıklı olarak tamamlamaları için sevgiye daha fazla ihtiyaçları var. Aileler, çocuklarına bu sevgiyi mutlaka vermeli ve hissettirmeli. Bu duygunun bilinçli olarak verilmesi önemli. Bunun içinde dikkat etmeniz gereken ve uygulamanız gereken bazı hususlar vardır.

Sevgiyi Göstermenin 5 Kuralı

Çocuklara sevgiyi göstermenin 5 ana kuralı şöyle sıralanıyor:

  • Onay Sözleri: Çocukları eğitirken başarısızlıkları eleştirme eğilimi hakimdir. Bu yaklaşım yetişkinlik yaşamında yıkıcı sonuçlar yaratabilir. Çocuk, yaptığı her doğru şey için övülmeli. Günde en az iki övgü, iyi bir hedeftir.
  • Nitelikli Beraberlik: Çocuğun seviyesine inilmeli. Onun ilgi alanları keşfedilmeli ve hakkında mümkün olduğunca çok şey öğrenilmeli. Çocuğa tüm dikkat verilerek, yanında tümüyle var olunmalı. Çocuğa günde en azında beş dakika, nitelikli beraberlik için ayrılmalı ve bu bir öncelik haline getirilmeli.
  • Armağan Alma: Armağanlar aşırıya kaçarsa anlamsız olabilir ve çocuğa bir dizi yanlış değerler öğretebilir. Düşünülerek seçilmiş ve seni seviyorum, bu yüzden senin için özel bir armağan aldım gibi onaylayıcı ifadelerle verilen periyodik armağanlar bir çocuğun sevgi gereksinimini karşılamaya yardımcı olur.
  • Hizmet Davranışları: Çocuğa sürekli olarak hizmet davranışlarında bulunulmasına rağmen, belirli aralıklarla çocuk için özellikle anlamlı olan bir iş yapılmalı. Büyükler için çekici olmayan, fakat çocuk açısından çok önemli olan bir iş ele alınmalı. Daha çok yönlü bir ebeveyn olmak için akademik veya mekanik alanda yeni bir hüner öğrenilmeli.
  • Fiziksel Temas: Kucaklama, öpme ve dokunma çocuğun sevgi deposu için önemlidir. Her çocuğun yaş, huy, sevgi dili konuları göz önüne alınmalı ve bu konuda eşsiz bir yaklaşım belirlenmeli. Onlar büyüdükçe, onaylama amacı ile dokunma alışkanlığını sürdürme konusunda duyarlı olunmalı.

 

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...