Çocuğunuzda Kulak Enfeksiyonu Var Mı

Çocuğunuzda Kulak Enfeksiyonu Var Mı

Otitis media, soğuk algınlığından sonra en sık rastlanan hastalıktır. Çocukların çoğu 3 yaşına gelene kadar otitis media geçirmektedir.

Otitis media (orta kulak iltihabı), soğuk algınlığından sonra en sık rastlanan hastalıktır. Çocukların çoğu 3 yaşına gelene kadar otitis media geçirmekte ve çoğunda bu durum tekrarlamaktadır. Belirtilerin erken dönemde fark edilmesi ve kulak enfeksiyonu tanısı konması, bu durumun işitme kaybı ya da başka sorunlar gibi daha ciddi komplikasyonlara yol açmasının önlenmesi açısından önemlidir. JAMA'da yer alan bir çalışmada, ailevi genlerin küçük çocuklarda orta kulak enfeksiyonlarının süresinde ve tekrarlanmasında rol oynayıp oynamadığını belirlemek amacıyla, toplam 168 grup sağlıklı ikiz ve üçüz incelendi. Araştırmacılar, başka tip bir kulak sorunu olan orta kulak efüzyonunda (orta kulakta sıvı toplanması), kalıtımın büyük bir rol oynadığı izlenimini edindiler.

Otitis Media Nedir

Otitis media, orta kulak iltihabıdır (enflamasyon). Bu enflamasyon genellikle boğaz ağrısı, soğuk algınlığı ya da solunum sistemi ya da soluk alma ile ilişkili başka sorunlara neden olan bakteriyel ya da viral enfeksiyonun orta kulağa yayılmasıyla başlar. Dört çocuktan 3'ü, 3 yaşına gelmeden önce en az 1 otitis media epizotu geçirmektedir ve bu çocukların neredeyse yarısında, 3 yaşından önce 3 ya da daha fazla epizot görülür. Bir çocukta ısrarlı biçimde orta kulakta efüzyon oluşması, konuşma ve lisanın gelişmesi açısından önemli bir aşamada işitmenin azalmasına yol açar.

Risk Faktörleri

  • Aşağıda belirtilen etmenler, orta kulak iltihabı ya da orta kulak efüzyonuna ilişkin riski artırır:
  • Bebeklerin anne sütü yerine biberonla beslenmesi
  • Sigara dumanına maruz kalma
  • Birçok çocuğun bir arada bulunduğu bir kreşe gitme

Tedavi

Aktif bir orta kulak iltihabında çoğu hekim 5-10 gün süreyle antibiyotik kullanılmasını tavsiye etmektedir. Çocuğun ağrısı varsa, doktor bir ağrı kesici de verebilir. Bu konuda yapılan çalışmalar, antibiyotiklerin iyileşmeyi hızlandırdığını, ancak her vakada gerekli olmadığını ortaya koymuştur. İltihap giderildikten sonra birkaç hafta ya da birkaç ay süreyle orta kulakta efüzyon kalabilir, ancak genellikle kendiliğinden kaybolur.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...