Çocuklar Ve Bilgisayar

Çocuklar Ve Bilgisayar

Çocuklarınız bilgisayar kullanırken dikkat etmeniz gereken hususlar ve kontrollü kullanım önerileri...

Günümüz teknolojisi bizi alıp götürdüğü kadar çocukları da oldukça etkisi altına almaktadır. Çocuklarınız bilgisayar kullanırken dikkat etmeniz gereken hususlar ve kontrollü kullanım önerileri. PC ve internetin, çocuktaki yetenek, yaratıcılık ve iletişim isteğini geliştirdiği ortaya çıktı.
Focus dergisinin haberinde, "Bilgisayarlar, çocuklara yeni idrak ve iletişim imkânları yaratıyor" diyor Çocuk Psikoloğu Wolfgang Bergmann ve ekliyor: "Onunla büyüyor ve bunu normal buluyorlar." PC, çocuksu fanteziyi uyandırıyor ve arkadaşlıklar kurulmasını sağlıyor.

Dergide yayımlanan özel araştırma sonuçlarına göre, ailelerin yüzde 19'u çocuklarının üç - dört yaşlarında bilgisayarla tanışmasını faydalı buluyor. Yüzde 61'i, bilgisayarı altı yaşındaki çocuğuna en uygun oyuncak olarak tanımlıyor. Yüzde 96'sı ise çocukların olumlu etkilediğini düşünüyor. Aileler, internet konusunda çocuklarına güveniyor. Yüzde 48'i, çocuklarının bilgisayarı iyi amaçlar doğrultusunda kullandığına inanıyor. Yüzde 73'ü ise çocuğunun istediği saatte bilgisayar başına oturmasına karışmıyor.
Avrupa Medya Enstitüsü Başkanı Jo Groebel, okul öncesi çocuklarının bilgisayar kullanmasında sakınca olmadığını belirtiyor. Hamburg Üniversitesi pedagoglarından Stefan Aufenanger, ise bilgisayarın çocuktaki yetenekleri ön plana çıkardığını belirtiyor. İnternetin sınırsızlığı, yeni kültürün bir parçası.

PC Başında...

  • 3 yaşa kadar: Sanal dünya kısmen idrak edilir. Öneri: Günde sizinle beraber beş - on dakika bilgisayar başına geçsin.
  • 3 - 5 yaş arası: Eğitim ve oyun programları ilginç gelebilir. Çocuklar sanal dünyayı anlayabilir. Öneri: Günde 30 dakikaya kadar izin.
  • 6 - 9 yaş arası: Özel programları keşfederler. Öneri: İzin 60 dakikaya çıkabilir, günlük olmamak kaydıyla.
  • 9 - 13 yaş arası: Hafta sonları enteresan oyunlarla tanışabilirler. Öneri: Paniğe kapılmayın. Arkadaşlar, aile ve okul yaşantısı etkilenmiyorsa olabilir.

 

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...