Çocuklarınızı İnternetin Tehlikelerinden Koruyun

Çocuklarınızı İnternetin Tehlikelerinden Koruyun

Emniyet, çocukları ve anne babaları internet kullanımı ve özelikle de internet kafeler konusunda uyardı.

Emniyet, çocukları ve anne babaları internet kullanımı ve özelikle de internet kafeler konusunda uyardı. 

Anne-Babalara Öneriler

İnterneti çocuklarınızla beraber kullanın. Onlarla birlikte olduğunuz sürece onlara güven içinde sörf etmelerine yardım edebilirsiniz. Teknolojiyi sizinle birlikte öğrenebilir, bir çok soru sorabilir ve sizden daha fazla bilgiye sahip olabilirler. Ama unutmayın... Onlar sizin çocuklarınız, ihmal etmemeli, kendi başına bırakmamalı, gözünüz hep üzerinde olmalı. Çocuklarınıza kendi kişisel bilgi adreslerini ve ailevi bilgilerini internette bir başkasına vermemeyi öğretin.

Yapılan açıklamada, yaz tatilinde çocukların sık sık internet kafelere gittikleri, küçük yaştaki çocukların internet kullanımında sıkı takip edilmesi gerektiği vurgulandı. Çocuklara kesinlikle aile büyüklerinin bilgisi dışında internet arkadaşlarıyla yüz yüze görüşme yapmamasını mutlaka öğretilmesi gerektiğinin vurgulandığı açıklamada; “Eğer bir buluşma olacaksa ona eşlik edin ve buluşma yerinin güvenli bir yer olmasına dikkat edin. Çocuklarınız için koyduğunuz kuralların etkili olabilmesi için aileniz içinde iyi bir iletişim zemini oluşturmanız gerekir. Çocuklarınızı zararlı şeylerden koruyabilecek program, araçlar ve erişim kontrol seçeneklerini öğrenmeye çalışın. Bu hususta çocuklarınız için en iyisini yapmaya çalışın. En değerli varlığınız olan çocuklarınızı kaybedebilirsiniz. Çocuklarınıza zararlı olabilecek mailleri açmamalarını, chat taleplerini cevaplamamalarını söyleyin. Böyle bir şey gerçekleştiğinde sizi haberdar etmesini sağlayın. Kendisine kızmayacağınıza inandırmanız lazım. Çocuğunuzun veya bir başkasının tehlike içinde olduğunu hissettiğiniz an tereddüt etmeden yetkililere bilgi verin” denildi. 

Çocuklara Öneriler

Anne-babanızın bilgisi dışında kimseye adınızı soyadınızı evinizin ve okulunuzun adres ve telefon bilgilerini vermeyin. İnternette iken birileri sizi rahatsız edecek bir şeyler söylerse ya da gönderirse bunları anne-babanızla çekinmeden paylaşın, onlar ne yapılması gerektiğini bilirler. Online arkadaşlarınızın yüzyüze görüşme talepleri genellikle iyi bir fikir değildir. Çünkü online iken ortaya konulan kimlik, kişilik, gerçek hayatta çok farklı olabilir. Bunu gözönünde bulundurun. Bu konuda anne-babanızı haberdar edip gerekirse beraber gidebilirsiniz. Buluşma yerinizin güvenli bir yer olmasına dikkat edin. Bilmediğiniz, tanımadığınız kişilerden gelen e-mailleri açmayın. Anne-babanızın dışında şifrelerinizi kesinlikle bir başkasına vermeyin. Anne-babanızın internet için koyduğu kurallara uyun. Unutmayın bu kurallar sizin güvenliğiniz için koydukları kurallardır. Anne-babanızın bilgisi dışında herhangi bir sipariş, alışverişte bulunmayın.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...