Fallot Dörtlüsü (Tetralojisi)

Fallot Dörtlüsü (Tetralojisi)

Yeni doğmuş bebeklerde direkt olarak gözükebilen ya da 1 yıl içerisinde kendini gösteren hastalık akciğerlere giden kan miktarının azalmasına sebep olur.

Fallot Dörtlüsünün Tedavisi Nasıl Olur?

Fallot dörtlüsü büyük bir vertriküler septum kusuru, kalbin sağ karıncığından akciğer atardamarlarına (pulmoner arterlere) olan kan akışının tıkanması ve aortun kalbin sağ yanına doğru kaymış olmasından oluşur. Aynı zamanda sağ karıncıkta büyüme de mevcuttur, sonuçta akciğerlere giden kan miktarı azalmış olur. Bu bozukluğun başlıca semptomu deride bir morarma halidir (siyanoz), ancak bu durum doğum anında her zaman mevcut olmayabilir.

Fallot dörtlüsü semptomları genellikle yaşamın ilk yılı içinde yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlar. Ancak bazen sorun daha doğum sırasında belirgindir.

Tedaviye, akciğeri besleyen kan miktarının acilen yükseltilebilmesi amacıyla girişilir. Bu kusurdan mustarip bebeklerin özel donanımlı bebek merkezlerinde bakılması gerekir. Normal tedavi süresi içinde genellikle, çocuğun bebeklik döneminden çıkmasının ardından yapılacak bir düzeltici açık kalp ameliyatı söz konusudur. Seyrek olarak, akciğere kan akışının düzeltilmesi ve siyanozun azaltılması amaçlarıyla bebeklik dönemi sırasında da ameliyat uygulanabilmektedir.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...