Çocuklarda Kabızlık

Çocuklarda Kabızlık

Sindirim sistemindeki fonksiyonel bozukluklar ya da beslenme bozukluklarından kaynaklanan kabızlık çocuklarda neden görülür? Kabızlık nasıl tedavi edilir?

Bebek Neden Kabız Olur?

Normal kıvamda yumuşak kaka yapan, neşesi yerinde kilo almış bir bebeğin günde bir kez kaka yapması kabızlık sayılmaz.

Kabızlık

Aldığı besin kendine yetmeyen, aç kalan bebeklerde, Bağırsağında doğuştan darlık olan bebeklerde, Daha önce kabız olduğu için kakasını güçlükle yapmış ve anüsünde çatlaklar meydana gelmiş bebeklerde görülür.
Kabızlığın Düzelmesi İçin Anne;

  • Bebeği doyuracak, aç bırakmayacak miktarda mama vermesi,
  • Kakası sert olan bebeklerde, meyve suyu olarak erik ve kayısı suyu vermesi
  • Doktorun önereceği vitaminleri vermesi konularında eğitilmeli ve hatalarını düzelterek yeni davranışlar kazanması sağlanmalıdır. Kabızlığı, sürekli uyku hali ve uzayan sarılığı olan bebeklerde kalıcı zeka geriliği yapan hipotiroidi olabileceğini unutmayın mutlaka hekime danışın.

Diyet Tedavisi

Kabızlıkta diyet; sulu ve posalı olmalıdır. Kabızlık yakınmalarında, sabah kahvaltı etmeden erik ve kayısıdan yapılmış marmelattan bir kaşık alınarak üzerine su içilmesi ve biraz fiziksel hareket yapılması barsak hareketlerini arttırır. Yine erik ve kayısı kompostoları, kuru baklagiller yemekleri, tam buğday unundan yapılmış ekmek ve tahıl ürünleri, bol sebze ve meyve kabızlıktan yakınması olanların diyetinde fazla yer almalıdır. Yemeklerde yeterince yağ bulunması da kabızlığın önlenmesinde yararlıdır

Yukarıda yer alan bilgiler Sağlık Bakanlığına ait WEB sayfalarından alınarak hazırlanmıştır.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...