Yürüteçler Ve Çocuk Gelişimi

Yürüteçler Ve Çocuk Gelişimi

Bebeğinizin ilk adımlarını kolayca atabilmesi için birçok yönteme başvururuz. Bunlardan biri de yürüteçlerdir. Peki yürüteçler çocuk sağlığını nasıl etkiler?

Yürüteçlerin çocuk gelişimini geciktirdiği ileri sürüldü.
İrlandalı doktorların yaptığı bir araştırmada, yürüteçlerin çocuk gelişimini geciktirdiği ileri sürüldü.
Yaptıkları araştırmalarda, yürüteç kullanımıyla çocuk gelişiminin gecikmesi arasında kuvvetli bir bağlantı bulduklarını belirten Mater Hastanesi’nden Doktor Mary Garrett, ailelere çocuk gelişimini geciktirmemek için yürüteç kullanmamaları çağrısında bulundu.

Dublin’deki Mater Hastanesi’nden Doktor Mary Garrett, yürüteç kullanan çocukların diğer çocuklara göre daha geç emeklemeyi, ayağa kalkmayı ve yürümeyi öğrendiklerini tespit ettiklerini kaydederek, gelişimdeki gecikmenin çocuğun yürümeye harcadığı zamanla ilgili olduğunu ifade etti.

British Medical Journal’da yayımlanan araştırmada, 190 normal bebeğin ailesiyle görüşmeler yapıldığı ve bebeklerin gelişiminde dönüm noktası olan emekleme, ayağa kalkma ve yürüme gibi hareketlerin ne zaman olduğunun sorulduğu, yürüteç kullanmayan bebeklerin kullananlara göre 4 hafta önce kendi başlarına emeklemeye ve yürümeye başladığının tespit edildiği kaydedildi. Araştırmada ayrıca, yürüteç kullanmanın gelişimi geciktirmesinin yanı sıra bebeklerde yaralanma riskini artırdığı belirtildi.

 

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...